Zaman İçinde Değişiklikler Yapmak

Zaman İçinde Değişiklikler Yapmak

Voon Pang tarafından:

Bu, genç bir adamın kekemelik yolculuğunun ve kekeleyen bir insan olarak kendini kabul ederek etkili bir iletişime giden yol hakkında bir hikâyedir. 2012 yılında Robert ile çalışmaya başladığımda 8 yaşına girmişti ve birlikte ‘daha kolay’ konuşma ve ‘daha kolay’ kekemelik stratejileri çalıştık. Kekemelik (efsaneler ve gerçekler) ve etkili iletişim becerilerinden de bahsettik. Robert 6 ayda önemli bir ilerleme kaydetti ve 2013’te, konuşma molası vermeden önce, oturum sıklığını yavaş yavaş azalttık. 2014’te, Robert 10 yaşına girdiğinde, Robert’ın ebeveynleri ve Robert’ın kendisi kekemelikte bir artış ve konuşmada artan zorluklar fark ettikleri için bir hayal kırıklığıyla tedaviye yeniden başladık. Bu noktaya kadar yaptığımız çalışmalar gelecekteki iletişim becerileri eğitiminin temelini oluşturmuştu ve bireysel terapi ile birlikte Robert’in Kendine Doğru İletişimciler Grubumuza (7-10 yaş arası olan çocuklar için bir grup) katılmasına karar verdik. Robert grupla mükemmel uyama sahipti ve yalnızca onun gibi kekeleyen başkalarının da olduğunu öğrenmekle kalmadı, kekemeliği olan küçük çocuklar için de olumlu bir rol model olduğunu da öğrendi. Grup, Robert için bir dönüm noktasıydı ve 2015 yılı boyunca birbirimizi göremedik.
 

2016’nın başında, Robert okulunu değiştirdi ve kekemelikle aşina olmayan yeni öğrenciler ve öğretmenlerle tanışmak zorunda kaldı. Bu yılda kekelemek veya başkalarına kekemelik yaptığını söylemek, bilerek kekemelik yapmak ve kekemelik yapma anında geri çekilmeyi çalıştık. Terapi veya desteğin gerekli olup olmadığını görmek için halen sık sık kontrollerimize devam ediyoruz.

Robert’in zaman içindeki kekemelik tutumu ve kabulü,kekemelik yapan pek çok kişinin olduğunu ve “kolay” konuşma veya “kolay” kekelemenin konuşma araçlarıyla birleştirilmesinin yolları olduğunu özetlemektedir. Ailesinin katılımı ve desteği, uzun vade hedeflerimiz ve Robert’ın konuşmak istediğinde söylemek istediğini söylemeye devam etmesini sağlamak için bir ekip yaklaşımı kurma anlamına geliyordu. Robert’ın terapi hedeflerinde zaman içinde değişimler oldu ve o genç bir yetişkine dönüşürken hedefler değişmeye devam edecektir. Yıllarının ötesinde olgunlaştığım ve onun kekemelik yolculuğunun bir parçası olduğum için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. 

{!GALLERY}