Zihinsel ve Ruhsal Sağlık Konusunda Çocuğunuza Yardım Etmek

Zihinsel ve Ruhsal Sağlık Konusunda Çocuğunuza Yardım Etmek

Zihinsel ve Ruhsal Sağlık Konusunda Çocuğunuza Yardım Etmek

Bir çocuk veya ergen zihinsel ya da bir sorun yaşadığında, genellikle duygularını, düşüncelerini veya davranışlarını kontrol etmekte zorlanabilir. Bu da bütün bir aileyi etkiler. Çocuklar sorunlarını, yıkıcı, öfkeli veya hiperaktif davranışlarla ifade edilebilir. Aşırı aktif bir çocuk çok hareketlidir, oturmakta zorluk çeker, uygunsuz ortamlarda etrafta koşar veya tırmanır, sessizce oynamakta zorlanır, çok konuşur ve sürekli hareket halindedir. Ayrıca geri çekilme davranışları, endişe ve duygusal tepkiler gösterebilir. Bu gibi durumlar, çocuğunuzun iletişim kurma, öğrenme ve ilişki kurma yeteneğini etkileyebilir. Bu belirtiler profesyonel destek almak için atılması gereken ilk adımları göstermektedir. Sağlık uzmanlarından alınacak olan erken destek, tüm ailenize yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun Davranışlarını Kayıt Altında Tutmak

Sağlık uzmanınıza ne kadar fazla bilgi verebilirseniz, çocuğunuzun sorunları hakkında daha iyi bir durum bilgisine sahip olacaktır. Sağlık uzmanınıza danışmadan önce, çocuğunuzun uygun olmayan davranışını, ne zaman ve nerede gerçekleştiğini içeren bir günlük tutun. Günlüğünüz şunlarla ilgili bilgileri içerebilir:

 • Sizi ilgilendiren davranışsal değişimin özellikleri
 • Davranışın herhangi bir örneği
 • Davranışın ne sıklıkla gerçekleştiği
 • Davranış genellikle ne kadar uzun sürer
 • Davranışın gerçekleştiği zaman
 • Davranışın başlamadan öncesinde olanlar
 • Davranıştan sonra olanlar.

Yararlı olabilecek diğer bilgiler arasında, çocuğunuzun davranışı sergilediği zamanlarda ne hissettiği ve nasıl iletişim kurduğunu bulunmaktadır.

Çocuklar için Profesyonel Tavsiye ve Destek Almak

Ziyaret edilmesi gereken ilk kişi çocuk doktorunuzdur. Sizi ilgilendiren davranışları listelemişseniz, bu konu hakkında size öneriler verebilecek olan veya sizi diğer sağlık profesyonellerine yönlendirebilecek olan doktorunuzla bunları paylaşın.

Ayrıca, davranış problemleriyle nasıl başa çıkabileceğiniz, yaklaşımınızın çocuğunuzu nasıl destekleyebileceği gibi konularda sizlere tavsiyelerde bulunabilecek olan bir çocuk psikoloğundan randevu alabilirsiniz. Daha ciddi sorunlar için, bir çocuk ve ergen psikiyatrı ile görüşebilirsiniz. Psikiyatristler, çocuğunuzu herhangi bir tıbbi durum için kontrol edebilir, değerlendirebilir ve gerekirse ilaç yazabilir.

Çocuğunuz için Destekleyici Bir Ortam Yaratmak

Çocuğunuzu özel olarak nasıl destekleyeceğiniz, çocuğunuzun yaşadığı bozukluğa ve ruh sağlığı uzmanınızın tavsiyelerine bağlı olacaktır. Belirli tedavi ve terapilerin yanı sıra, çocuğunuz için aşağıdakileri yaparak destekleyici bir ortam oluşturabilirsiniz:

 • Çocuklarınızla eğlenceli aktiviteler yaparak vakit geçirmek
 • Mümkün olduğu kadar rutinlerin sürdürülmesi (yatak zamanı ve yemek zamanı gibi)
 • Destekleyici ilişkiler kurmak
 • Çocuğunuzun duygularını kabul etmek ve onlara saygı duymak
 • Çocuğunuzun endişelerini dinlemek
 • Çocuğunuzun okulu veya çocuk bakım merkezi ile konuşmak
 • Çocuğunuzun güçlü yanlarını teşvik etmek

Çocukların sorunlarıyla yoğun olarak ilgilenen ebeveynler de, kendi stresleri ve aile ilişkileri konusunda yardıma büyük bir ihtiyaç duymaktadır. Zorluklarla tek başınıza yüzleşmek zorunda değilsiniz. Yorgunluk, keder, suçluluk veya korku ve endişe ile boğulmuş hissediyorsanız, profesyonel destek alma zamanınız gelmiş olabilir. Kendi bakımınıza ve sağlığınıza önem vermeniz, çocuğunuz için de yararlı olacaktır.

 

Kaynakça: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ConditionsAndTreatments/Helping-your-child-with-mental-illness

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                            +90 (533) 165 60 94