Zihninizi Derinlemesine Temizlemenin 8 Yolu

Zihninizi Derinlemesine Temizlemenin 8 Yolu

​Stresli veya köşeye sıkışmış hissettiğinizde beyninizi çabucak yeniden başlatmak, çalışma belleğinizdeki birikmiş düşüncelerin temizlenmesine yardımcı olabilir ve size daha boş ve düzenli bir zihinsel çalışma alanı bırakabilir.

Farklı projelerin, notların ve önemli kağıtların ve parçalarıyla dolu bir masa hayal edin. Belirli bir bilgiye ulaşmanız gerektiğinde, bu dağınıklık sizin işinizi kolaylaştırmayacaktır. Benzer şekilde, beyninizde gereksiz veya rahatsız edici düşünceler biriktiği zaman, kendinizi aynı istenmeyen zihinsel veriler arasında dönüp durduğunuz bir kısır döngünün içinde bulabilirsiniz.

Zihninizdeki bütün anı ve düşüncelerin arasında yaptığınız bu başarısız tarama, sizin sisli ve bunalmış hissetmenizin yanında aradığınızı bulamamanızın verdiği hayal kırıklığıyla baş başa bırakabilir. Yine de endişelenmenize hiç gerek yok – zihniniz olabildiğince sorunsuz çalışmıyorsa, aşağıdaki sekiz ipucu işinize yarayabilir.

Mindfulness Eğitimi

Odaklanarak farkındalık sahibi olmak size çeşitli şekillerde yarar sağlar.
Birincisi, orada kalmanıza ve etrafınızda olup bitenlere odaklanmanıza yardımcı olabilir. Odaklanmak, aşağıda yer alan maddelerin yanı sıra, iş arkadaşınıza karmaşık bir görevi nasıl yerine getireceğini açıklarken tüm dikkatinizi ona verebilmeniz anlamına gelir.

 • yapılacaklar listenize eklemeniz gereken şeyler
 • daha sonra almanız gereken akşam yemeği malzemeleri
 • yakın tarihte yapmanız gerekenlerin sürekli genişleyen listesi

Dikkatinizi her seferinde tek bir göreve yönlendirmeyi öğrenmek, arka plandaki düşüncelerinizi nazikçe bırakmanıza yardımcı olabilir. Onlar hala oradalar, fakat dikkatinizi çekmek yerine buzdağının altında sessizce bekliyorlar. Bu, zihinsel esneklik deneyimlerinizi daha keyifli ve daha az aceleye getirir.

Meditasyon, özellikle de farkındalık meditasyonu, size dikkat dağıtıcı düşüncelerle beraber oturmayı, onları kabul etmeyi ve gitmelerine izin vermeyi öğreterek farkındalığı artırmaya ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Ancak meditasyon işe yaramasa bile, gününüze devam ederken farkındalığınızı artırmak için mindfulness yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Duygularanıza odaklanın: Ne kadar sıradan görünseler de, günlük yaşam deneyimlerine tam olarak uyum sağlamak için beş duyunuzu kullanın. Duşumu ovmak mı? Süngerin ritmine, temizleyicinin kokusuna, küvetin pürüzsüz dokusuna dikkat edin. İşe bisikletle gitmek? Yüzünüzdeki rüzgarı, geçtiğiniz farklı bölgelerdeki farklı kokuları, pedal çevirirken kaslarınızın sıkılaşıp gevşemesine dikkat edin.
 • Nefesinize odaklanın: Kendinizi bunalmış hissetmeye başlarsanız, bilinçli olarak nefesinizi yavaşlatmak kendinizi topraklamanıza ve şimdiki zamana dönmenize yardımcı olabilir. Yavaşça nefes alın, nefesi birkaç saniye tutun ve ardından tekrar nefes verin. 10 kez tekrarlayın.
 • Meraklı kalın: Zihninizi belirli bir durumdan öğrenebileceğiniz şeylere tamamen açmak, konsantrasyonunuzu korumanıza yardımcı olabilir. Duygular ortaya çıktığında, kendinize neyin tetiklediğini ve nedenini sorun. Aynı rahatsız edici düşünceye odaklanırsanız, neyin sebep olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için kaynağa kadar takip edin.

Muhtemelen düşüncelerinizin zaman zaman kaymaya devam ettiğini fark edeceksiniz. Bu normaldir, bu yüzden yeterince dikkatli olmadığınız için kendinizi eleştirmemeye çalışın. Bunun yerine düşüncelerinizi odaklanmak istediğiniz şeye geri döndürün. Bu beceriyi kazanmak zaman alabilir, ancak sonunda zihniniz mevcut durumda kalmaya alışacaktır.

Kendinizi Yazarak İfade Edin

Zihniniz stresli düşüncelerle dolup taştığında, onları sıralamak ve en çok sıkıntıya neyin sebep olduğunu belirlemek her zaman kolay değildir. Daha önce bir günlük tuttuysanız, düşüncelerinizi yazıya dökmenin onları keşfetmeyi genellikle kolaylaştırdığını zaten biliyor olabilirsiniz.

Araştırmalar, günlük tutmanın müdahaleci düşünceleri ve diğer zihinsel "dağınıklığı" azaltmaya yardımcı olabileceği fikrini desteklemektedir. Sonuç olarak, işleyen bellek ve diğer bilişsel işlevler daha sorunsuz çalışabilir ve aynı zamanda potansiyel olarak stresi azaltabilir.

Düşüncelerinizi yazdıktan sonra tekrar okuma yeteneği, kalıpları veya sorunları ön plana çıkarabilir. Bir serbest yazı seansından sonra, not aldığınız bazı endişelerin o kadar da farkında olmadığınızı bile fark edebilirsiniz. Artık bu farkında bile olmadığınız endişeler bilincinizde görünür hale geldiğine göre, kalıcı rahatlama için onları yazıya dökebilirsiniz. Artık duygularınız hakkında düşünmek sembolik bir eylemden çıkıp gerçek bir eyleme dönüşebilir, düşüncelerinizi kağıdın üzerinde net olarak görebilir, onlarla yüzleşebilirsiniz. Onları kağıda döktüğünüzde bir anlamda zihninizden çıkarmış oluyorsunuz. Aşağıdaki günlük tutma ipuçları işinize yarayabilir:

 • Tutarlı olun: Her gün yazmaya en az 15 dakika ayırın. Örneğin; yatmadan öncesi ritüelinizin bir parçası olarak akşamları yazabilirsiniz.
 • Gelen düşünceleri akışına bırakın: Aklınıza gelen her şeyi yazmayı deneyin. Bir şeyleri gözden geçirmek veya kendinizi sansürlemek yerine, düşüncelerinizin bir nehir gibi akmasına izin verin.
 • Yanınızda bulundurun: Gün içinde zor veya tekrar eden düşüncelerin kaydını tutmak için günlüğünü yanınızda taşıyın.
 • Düşünmek için kendinize vakit ayırın: Yazdıklarınıza tekrar bakın ve zaman içinde işlerin nasıl değiştiğini veya aynı kaldığını not edin, yani düşüncelerinizdeki tekrarlayan örüntüleri fark edin. Gelecekteki büyüme alanlarını keşfetmeye yardımcı olması ve neleri değiştirmek istediğinize karar vermek için bu ipuçlarını kullanın.

Müzik Dinleyin

Pek çok insan müzik dinlemeyi sever, ancak müzik hoş bir işitsel deneyimden daha fazlasını sunar.

 • stresi azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.
 • konsantrasyonu ve hafızayı geliştirir.
 • öğrenmeyi motive eder.
 • nöroplastisiteyi veya beynin uyum sağlama yeteneğini teşvik eder.

Düzenli olarak müzik dinliyorsanız, dikkatinizi işinize vermenizi ve başarılı bir şekilde tamamlamanızı kolaylaştırdığını zaten fark etmişsinizdir. Belki görevler arasında tazelenmenize ve odak noktanızı değiştirmenize yardımcı olan veya endişeli düşünceler tarafından bombalanmış hissettiğinizde size huzur veren bir çalma listeniz bile vardır. Muhtemelen müziğin bu etkilerini hayal etmiyorsunuzdur, bu yüzden dinlemeye devam edin – müziğin birçok faydası vardır.

İyi Bir Gece Uykusunu Deneyin

İyi bir gece uykusu, fiziksel olarak yorgun hissettiğinizde sizi rahatlatır. Yine de belki de bilmediğiniz şey, yeterince uyumanın zihinsel yorgunluğa ve duygusal sıkıntıya karşı korunmaya da yardımcı olabileceğidir. Yetersiz uyku, sorun çözme ve karar verme yeteneğinizi etkileyebilir ve önemli bilgileri hatırlamak veya duygularınızı düzenlemek bu durumda daha da güçleşebilir.

Aşırı yorgun hissetmek zihinsel olarak bunalmış hissetmenize de yol açabilir, bu da karmakarışık düşüncelerinizden ayrılmanızı ve yapmanız gereken işlere konsantre olmanızı zorlaştırır. Beyninizi optimum gündüz performansı için sıfırlamak için, her gece 7 ila 9 saat uyumayı hedefleyin. Uykuya dalmak çoğu zaman yapmaktan daha kolaydır, özellikle de kaygı ve döngüsel düşünceler beyninizde sonsuz bir yol tuttuğunda.

Yürüyüşe Çıkın

Çevrenizi değiştirmek ve yürüyüşe çıkmak, kafanızı boşaltmak ve yeniden odaklanmak için harika bir fırsat sunar. 2014 araştırması, gelişmiş yaratıcılığın iyi bir yürüyüşün faydalarından sadece biri olduğunu öne sürüyor. Yürümek aynı zamanda daha özgürce akan fikirlerin desteklenmesine yardımcı olur, bu nedenle düzenli bir günlük yürüyüş, aynı düşünceler dikkatinizi dağıtmak için tekrar ortaya çıktığında "sıfırlamanıza" yardımcı olabilir.

20 veya 30 dakika egzersiz yapmak, bilişsel bir görevden hemen önce karar verme ve tepki verme süresini iyileştirmeye yardımcı olabilir, ancak yürümek aynı zamanda uzun vadeli faydalar da sağlar. Daha iyi bir beyin sağlığına sahip olmak ve stresi azaltmak için, düzenli rutininize hızlı bir yürüyüş veya başka bir egzersiz eklemeyi deneyin.

Düzenli Olun

Dünyanın her yerindeki erteleyenlerin bildiği gibi, yoğun bir temizlik seansı, zor veya tatsız bir görevden mükemmel bir kaçış sunar. Yine de bu özel yaklaşım, işinizi ertelemekten daha fazlası olabilir. Erteleme nedenlerinizi düşünün. Belki sıkışmış hissediyorsunuz veya nasıl başlayacağınızdan emin değilsiniz.

Farkında olmayabilirsiniz, ancak çevrenizin zihinsel çevreniz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Beyniniz de masanız kadar dağınık hissettiğinde, aradığınız fikirlere konsantre olmakta veya onları kavramakta güçlük çekebilirsiniz. Sonuç olarak, kendinizi üretkenlik eksikliğinizden uzaklaştırmanın yollarını bulursunuz.

Çalışma alanınızı yeniden düzene sokmak, düşünme sürecinizi yenilemenize yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda çok zaman alabilir – son teslim tarihiniz kısıtlı olduğunda iyi değildir. Bunun yerine, bilişsel işlevi artırmak ve iş akışını iyileştirmek için çalışma alanınızın düzenini korumak için düzenli bir çaba göstermeyi deneyin.

Odaklanmamaya Odaklanın

Konsantre olmak için mücadele mi ediyorsunuz? Bazen bu sorunu çözmenin en iyi yolu, denemekten vazgeçmektir. Bunu fiziksel egzersiz açısından düşünün. Vücudunuz bütün gün ara vermeden koşarken oldukça zor zamanlar geçirirdi, değil mi? Peki, beyninizin de kesinti süresine ihtiyacı var.

Kısaca bölgelere ayırarak odaklanmamanıza izin vermek beyninizdeki varsayılan mod ağını etkinleştirir ve ona dinlenme şansı verir. Tıpkı uykunun size faydası olduğu gibi, bu dinlenme süresi beyninize de fayda sağlar. Odaklanmama, yaratıcılığı teşvik etmeye, düşünce süreçlerini keskinleştirmeye ve hafızayı ve öğrenmeyi geliştirmeye yardımcı olabilir.Odaklanmayı bırakmanın birkaç önemli yolu:

 • kestirmek
 • yürüyüşe çıkmak
 • hayal kurmak

Güvendiğiniz Biriyle Uzunca ve Güzelce Konuşun

Güvendiğiniz biriyle uzun bir konuşmadan sonra kendinizi enerjik ve tamamen yenilenmiş hissettiniz mi? Büyük olasılıkla, bu sadece bir şans değildi. Rahatsız edici duyguları yüksek sesle ifade etmek, genellikle yarattıkları gerginliği hafifletmeye yardımcı olur. Düşünceler zihninizi daha az ağırladığında, doğal olarak anlık bilincinizden kurtulabilir ve sizi tazelenmiş hissettirebilir.

Sorunlarınızı tartışmak, onları daha mantıklı bir şekilde ortaya koymanıza yardımcı olabilir, çünkü sizi neyin rahatsız ettiğini başkalarının anlayacağı şekilde açıklamanız gerekir. Bu genellikle durumla ilgili yeni bir bakış açısı edinmenizi ve daha önce düşünmemiş olabileceğiniz olası çözümlere ulaşmanızı sağlar. Aileniz ve arkadaşlarınızla konuşmak, hayal kırıklıklarıyla çalışmaya başlamanıza ve zihninizi boşaltmanıza yardımcı olabilir. Zihin bulanıklığından kendi başınıza kurtulamıyorsanız, bir profesyonel biraz daha fazla destek sunabilir.

Bir terapist size şu konularda yardımcı olabilir:

 • konsantrasyon güçlüklerinin ardındaki nedenleri araştırmak,
 • döngüsel düşüncelerin kalıplarını tanımlayın ve ele almak,
 • zihninizi tazelemek için başa çıkma becerilerini ve tekniklerini öğrenmek,
 • zihinsel karmaşaya neden olan herhangi bir altta yatan zihinsel sağlık semptomlarını ele almak.

Son Olarak

Beyninizin aslında bir yeniden başlatma düğmesi olmayabilir, ancak yeniden başlatmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Yukarıdaki stratejiler zihninizi temizlemenize ve odaklanmanızı geliştirmenize yardımcı olmazsa, bir terapistle konuşmak iyi bir sonraki adımdır.

Kaynakça  

Bu yazı Crystal Raypole tarafından yazılmıştır. Orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.