Zor Bir Çocuğu Kontrol Etme Stratejileri ve Çözümleri

Zor Bir Çocuğu Kontrol Etme Stratejileri ve Çözümleri

Zor bir çocukla baş etmenin en iyi yolu nedir?

 

İşte rahatsız edici mizaç özelliklerine sahip çocuğunuzla yaşamanıza yardımcı olacak bazı genel stratejiler ve çözümler:

  1. İlk olarak, çocuğunuzun davranışlarının çoğunun onun mizacını yansıttığını kabul edin.
  2. Çocuğunuzla başa çıkabileceğiniz tarafsız veya nesnel bir duygusal iklim oluşturun. Verimsiz ve duygusal olmayan bir şekilde yanıt vermemeye çalışın.
  3. Çocuğunuzun davranışını şahsi olarak almayın. Mizaç doğuştan gelir ve çocuğunuz muhtemelen bilerek rahatsız edici olmaya çalışmamaktadır. Onu ya da kendinizi suçlamayın.
  4. Çocuğunuzun çevresindeki sorunları ve problemleri önceliklendirmeye çalışın. Bazı sorunlar daha önemlidir ve daha fazla ilgiye gerek duyarlar. Bazı sorunlar ise diğerleri kadar önemli değildir ve yok sayılabilir veya "listenin aşağısına" eklenebilir.
  5. Anlık oluşan konulara odaklanın. Gelecek için plan yapmayın.
  6. Çocuğunuz ile ilgili beklentilerinizi, tercihlerinizi ve değerlerinizi gözden geçirin. Gerçekçi ve uygun mu? Çocuğunuz doğru bir şey yaptığında, onu övün ve sevdiğiniz belirli davranışları güçlendirin.
  7. Kendi mizacınızı, davranışınızı ve bunların nasıl zorlayıcı olabileceğini düşünün. Çocuğunuza daha iyi uyum sağlamak için kendinizi nasıl ayarlamanız gerekebileceğini düşünün.
  8. Yaklaşan yüksek riskli durumları tahmin edin ve bunlardan kaçınmaya veya en aza indirmeye çalışın. Bunun zor bir gün veya durum olabileceği ihtimalini kabul edin ve bundan en iyi şekilde yararlanmaya hazır olun.
  9. Biraz zaman ayırarak kendiniz ve çocuğunuz için rahatlama sağlayacak bir yol bulun.
  10. Gerektiğinde çocuk doktorunuzdan veya çocuk davranışları konusunda başka bir uzmandan profesyonel yardım alın.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/gradeschool/Pages/Strategies-and-Solutions-For-Handling-A-Difficult-Child.aspx