Zorbalığa Uğradım Çünkü Farklıydım, İşte Benim Size Tavsiyelerim

Zorbalığa Uğradım Çünkü Farklıydım, İşte Benim Size Tavsiyelerim

Ethan Hirschberg on yedi yaşında otizm tanısı almış bir çocuktur. Ethan, Otizm Yolunda Yolculuk adındaki bloğunda kişisel deneyimlerini, görüşlerini ve tavsiyelerini paylaşmaya başlar.

“Cesaretimi topladım; sonunda, beşinci sınıf olan yaşıtlarıma öğle yemeği arasında onlarla basketbol maçına katılıp katılamayacağımı soracaktım. Oyuna katılmak bir çocuğun yapabileceği çok makul bir şey gibi görünüyordu. Açıkçası bu davranışım, oyuma katılıp katılamayacağımı erkeklere sormaya yaklaşmak bile benim için kişisel bir başarıydı. Bunca zamandan sonra “normal” çocuklarla oynayarak “normal” olabileceğimi düşündüm. Ellerim titreyerek basketbol sahasına gittim ve beni fark etmelerini bekledim. Çocuklardan biri bana yaklaştı ve ona ben de oynayabilir miyim diye sordum.

Çocuk kafamın iki tarafını tutup metal direğe çarparak cevabını verdi. Çarpmadan kısa bir süre sonra hissettiğim başımın içindeki acıyı hâlâ hatırlıyorum. Daha da fazla hatırladığım şey, diğer çocukların kahkahalarıydı. O kahkahaların hala kulaklarımda çınladığını duyuyorum. İlkokul ve ortaokul boyunca katlandığım kahkahalar ve acımasız alaylar, bana başımdaki şişkinlikten daha fazla acı vermişti.

O gece kendi kendime “Neden ben?” diye sorup ağlaya ağlaya uyudum. Şimdi bile, diğer yaşadıklarımla birlikte bu zorbalık olayı hatırıma geldikçe ağlıyorum.

Yıllar boyunca yaşadığım ve sözlü alaylara maruz kaldığım olaylarının pek çoğu kekelemek, diğerlerinden farklı davranmak, toplum içinde öfke problemleri yaşamak gibi sebeplerden kaynaklanmaktaydı. Diğer çocuklar davranışlarımı taklit ederek benimle alay ediyorlardı. Örneğin, yere dokunduğumda bazıları yanıma gelir ve onlar da sürekli yere dokunurlardı. Bazen insanlar kekemelik yaptığımda benimle alay ederlerdi. Kriz geçirdiğim durumlarda, arkadaşlarım bana bebek derdi ve benimle çok dalga geçerlerdi. İşte bunların hepsi büyük bir nedenden dolayı oluyordu: Farklıydım. Fakat farklı olmanın nesi yanlış?

İlkokul ve ortaokul yıllarında yüzlerce kez zorbalığa uğradım. Ne kadar çok zorbalığa uğramış olsam da, bu duruma alışmak hiç kolay değildi. Açıkçası bunu hiç kimsenin yaşamasını istemem. Zorbalığa uğramak dünyadaki en kötü duygudur. Dürüst olmak gerekirse bazen kendime hayatımın bu zor yıllarından nasıl kurtulduğumu soruyorum.

{!GALLERY}