Beslenme Uzmanlarının Diyabeti Yönetmek Hakkında Bilmenizi İstediği 7 Şey

Beslenme Uzmanlarının Diyabeti Yönetmek Hakkında Bilmenizi İstediği 7 Şey

Kendinize dikkat etmek tip 2 diyabet yönetiminin önemli bir parçasıdır.Genellikle diyetinizde ve yaşam tarzınızda değişiklik yapmayı, bir egzersiz planı geliştirmeyi, ilaçlarınızı almayı ve gün boyunca kan şekeri seviyenizi izlemeyi içerir. Diyabeti yönetmek ilk başta sizi bunaltsa da, sertifikalı bir diyabet bakım ve eğitim uzmanı başarıya ulaşmanızda size yardımcı olabilir.

Genellikle sertifikalı diyabet eğitimcileri olarak bilinen beslenme uzmanları, diyabetin eğitilmesi, desteklenmesi ve kendi kendini yönetmeyi teşvik etme konularında uzmanlaşmıştır.Sertifikalı diyabet eğitimcileri, hem bakım hem de sağlık görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek özelleştirilmiş hedefler oluşturmak için diyabetli insanlarla birlikte çalışır. Eğitimleri ve uzmanlıkları göz önüne alındığında, sertifikalı diyabet eğitimcileri sizin durumunuzu anlamak ve bu konu hakkında konuşmak için benzersiz bir iç görüye sahiptir. İşte beslenme uzmanlarının insanların tip 2 diyabeti yönetme hakkında bilmelerini istedikleri en önemli şeyler:

 

Diyabet Yönetimi İçin Bilmeniz Gereken 7 Şey

1. Gerçekçi Hedefler Belirlemek Hedefleriniz Doğrultusunda Yol Almanıza Yardımcı Olabilir

Tip 2 diyabetiniz olduğunda kan şekeri seviyenizi sağlıklı bir seviyede tutmak diyetinizde ve yaşam tarzınızda değişiklik yapmanızı gerektirebilir.

Tam olarak hangi değişiklikleri yapmak istediğinizi bulmak, yol boyunca engelleri aşmanıza yardımcı olabilir. Bir insülin yönetimi yazılım şirketi olan Glytec’te sertifikalı diyabet eğitimcisi ve diyabet hemşiresi uzmanı Kerri Doucette, “Hedef belirleme başarılı diyabet öz bakımının büyük bir parçasıdır,” diyor.

Hedefler zorlu ama gerçekçi bir şekilde oluşturulmuş ve ulaşılabilir olmalıdır. Ayrıca hedefleriniz spesifik de olmalıdır, böylece ne için çalıştığınızı tam olarak bilirsiniz.

Örneğin, “daha fazla egzersiz” gibi bir hedef biraz belirsizdir ve ölçülmesi zordur. “Haftada 4 gün 30 dakikalık bisiklete binme” gibi daha somut bir hedef, odaklanmanıza ve ilerleme kaydetmenize yardımcı olur.

Özellikle yoğun bir hafta hedefinize ulaşmayı zorlaştırıyorsa, kendinize ayarlamalar yapmak için esneklik verin. Anahtar, gerçekçi olarak neleri başarabileceğinizi bulmaktır, ardından bunu gerçekleştirmek için bir plan belirleyin. Doucette, “Gerektiğinde kendinize karşı nazik olun, ancak yaşam zorlaştığında sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşmak için daha küçük, daha gerçekçi hedefler üzerinde çalışmaya devam edin” diyor.

 

2. Kilo Kaybı Sabır Gerektirir

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine(CDC) göre, genel vücut ağırlığınızın yüzde 5 ila yüzde 10’unu kaybetmek kan şekeri seviyenizi daha yönetilebilir hale getirmeye ve diyabet ilacı ihtiyacınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Doucette, “Tartıdaki sayıyı mümkün olduğunca çabuk değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak kilo kaybı söz konusu olduğunda sabretmek kilit öneme sahiptir.” diyor. Doucette, “Hızlı kilo verme stratejileri, kilo kaybınızı korumak için uzun vadeli bir çözüm olmayabilir” diye açıklıyor. “Yıllar boyunca birlikte çalıştığım hastaların çoğu, yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo verdiklerinde, daha uzun süre kilo almadan kalabildiler.”

Kilo veren insanlar, araştırmaya göre, uzun vadede sağlıklı bir tartıyı koruyarak yavaş yavaş daha fazla başarıya sahip olma eğilimindedir. Bu genellikle haftada yaklaşık 1 ila 2 pound(0.5-1 kg yaklaşık) anlamına gelir, ancak bireyselleştirilmiş bir kilo verme planı geliştirmek için bir sağlık uzmanı veya kayıtlı bir diyetisyenle çalışabilirsiniz.

 

3. Kan Şekeriniz Her Zaman Mükemmel Olmak Zorunda Değildir

Amerikan Diyabet Derneği (ADA), diyabetli kişilerin yemek yemeden önce 80 ila 130 mg/ dL arasında bir kan şekeri seviyesini korumalarını ve yemeğin başlamasından 1 saat veya 2 saat sonra 180 mg / dL’den fazla olmamasını önerir. Bu, verilen zamanın yüzde yüzünde bu aralıkta olmanız gerektiği anlamına gelmez. Cleveland Clinic Endokrinoloji ve Metabolizma Enstitüsü’nde sertifikalı diyabet bakım ve eğitim uzmanı ve uzaktan izleme programı koordinatörü Diana Isaacs, gününüzün yaklaşık yüzde 70’ini hedef aralıkta geçirmenin, diyabetle yaşayan çoğu yetişkin için hedef olan yüzde 7 veya daha az bir hemoglobin A1C’ye yol açabileceğini belirtiyor.

Isaacs, hedef aralıkta en az yüzde 70 oranında kalmanın “diyabete bağlı komplikasyon riskini büyük ölçüde azalttığını” söyledi. “Bu iyi bir haber çünkü iyi sonuçlar elde etmek için kan şekerlerinizin mükemmel olması gerekmediği anlamına geliyor.”

 

4. Uyku Kan Şekeri Seviyelerini Etkileyebilir

Uyku, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığın korunmasında önemli bir rol oynar. Diyabetli insanlar için, yeterli dinlenmek de kan şekeri seviyelerini kontrol etmenize yardımcı olabilir. “Uyku eksikliği de dahil olmak üzere kan şekerinin yükselmesine neden olabilecek birçok faktör vardır, bu da vücuda ek stres getirir,” diyen Isaacs, “7 saat veya daha fazla iyi bir gece uykusu almak kan şekerlerinizin daha iyi düzenlenmesine yardımcı olabilir” diye belirtiyor.

Dinlenerek iyi bir gece geçirmek diyabetli insanlar için her zaman kolay olmaz.2017’den bir araştırma, tip 2 diyabetli birçok kişinin huzursuz bacak sendromu ve uykusuzluk gibi uyku bozuklukları riskinin daha yüksek olduğunu buldu. Uyku hijyeni olarak bilinen sağlıklı uyku alışkanlıkları oluşturmak, uykuya dalma ve uykuda kalma yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

İşte daha iyi uyumanın birkaç yolu:

  • Bir uyku programı ayarlayın ve ona bağlı kalın.
  • Yatmadan önce elektronik cihazlar kullanmaktan kaçının.
  • Günün geç saatlerinde kafein tüketiminizi sınırlandırın.
  • Yatak odanızın pencerelerindeki ışığı engellemek için gölgelikler kullanın.
  • Yatmadan önce banyo yapmak veya günlük yazmak gibi rahatlatıcı aktiviteler yapın.

5. Diyabet Yönetim Planınız Zamanla Değişebilir

Tip 2 diyabet ilerleyici bir durumdur. Yaşlandıkça vücudunuzun yaşadığı değişiklikler, durumu yönetme şeklinizi ve komplikasyon riskini etkileyebilir. Isaacs, “Zamanla kullandığınız ilaçlara başka ilaçların eklenmesi çok yaygındır,” dedi. “Bu yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmez.”

İlaçlar etkisini göstermeyi bırakırsa kendinizi suçlamak yerine, durumu yönetmek için hedeflerinizi ayarlamak ve diğer tedavi seçeneklerini keşfetmek için diyabet bakım ekibinizle birlikte çalışın. Sertifikalı beslenme uzmanı ve eczacılık doktoru Stephanie Redmond, “Bazen pankreas zarar görür ve ihtiyacı olan insülini yapamaz” diyor. “Bu durumda, diyet, egzersiz veya diğer yaşam tarzı değişkenlerinden bağımsız olarak, vücudun eksik olduğu insülini değiştirmek için ilaçlar gerekli ve hatta hayat kurtarıcı olabilir.”

 

6. Karbonhidratları Tamamen Bırakmak Zorunda Değilsiniz

Karbonhidrat tükettiğinizde, vücudunuz yiyecekleri bir tür şeker olan glikoza ayırır. Sonuç olarak, karbonhidrat yedikten sonra protein ve yağlara kıyasla daha yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olma eğiliminde olursunuz. Isaacs, yediğiniz karbonhidrat miktarını azaltmak hedef kan şekeri aralığınızda kalmanıza yardımcı olabilir, ancak bu onları tamamen bırakmanız anlamına gelmez, diyor. Karbonhidrat tüketme yöntemlerinizi daha dengeli bir diyetin parçası haline getirmek için ayarlamanızı öneriyor.

Isaacs, “İyi bir kural asla saf karbonhidrat yememektir” diyor. “Tahıl, pirinç, makarna, şeker ve patates gibi yiyecekler kan şekerlerini çok hızlı yükseltir. Tavuk, yumurta, et veya tofu (soya peyniri) gibi proteinlerin karbonhidratlarla eklenmesi kan şekerinin hızla yükselmesini önleyecektir.”

 

7. Bazı Egzersizler Kan Şekerinde Geçici Ani Artışlara Neden Olabilir

Fiziksel aktivite tip 2 diyabeti yönetmenin önemli bir parçası olabilir, ancak hareket şekliniz önemlidir. Bazı egzersizler kan şekeri seviyelerini artırabilir, dedi Redmond. ADA’ya göre, spor yapmak vücudunuzun insüline karşı duyarlılığını artırabilir ve bu da kan şekerinizi 24 saat veya daha fazla azaltabilir.

Redmond, “Bazı egzersizler, nihayetinde faydalı olmasına rağmen, geçici olarak kan şekerlerini yükseltebilir”, diye açıkladı. “Özellikle sprintler veya halter ve direnç antrenmanları gibi yüksek yoğunluklu aralıklar adrenalin salgılayabilir ve bu da dolaylı olarak şekerleri artırabilir.” Redmond, herhangi bir egzersizin zamanla insüline duyarlılığı desteklemeye yardımcı olabileceğini, ancak kan şekeriniz üzerinde çalışmanın daha acil etkilerini fark etmenin önemli olduğunu ekledi.

 

Sonuç Olarak

Bir tip yönetim planı geliştirmek söz konusu olduğunda, genel sağlıklı yaşamınızı etkileyebilecek hayatınızın farklı alanlarını göz önünde bulundurmayı unutmayın. Uyku, beslenme, ilaç ve egzersiz başlamak için harika yerlerdir, ancak her insanın farklı olduğunu anlamak önemlidir. Başka biri için işe yarayabilecek şey sizin için doğru olmayabilir, ya da tam tersi. Diyabetinizi yönetmek için bireyselleştirilmiş bir yaklaşım geliştirmenize yardımcı olabilecek sertifikalı birbeslenme uzmanı ile çalışmayı düşünün.

 

Kaynakça

Bu yazı Healthline tarafından hazırlanmıştır ve Michelle Griffith tarafından onaylanmıştır. Doktor Michelle Griffith, Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde çalışan bir endokrinolog ve tıp profesörüdür. Diyabet ve tiroid bakımı konusunda uzmanlaşmıştır. Aynı zamanda deneyimli bir teletıp sağlayıcısıdır ve 2013’ten beri uygulamalarına teletıp dahil etmiştir. Dr. Griffith, Vanderbilt Üniversitesi’nde burs eğitimini tamamlamıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.