Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Öğrencilerde Hafıza

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Öğrencilerde Hafıza

Anı oluşturmak insan olmanın önemli bir parçasıdır ve kameralı telefonlarımız bu süreci çok daha kolay hale getiriyor gibi görünüyor. Ancak işi sadece kameralarımız yapmıyor. Peki, o telefon numaralarını aklınızda tutmak zorunda kaldığınız zaman… İşte bu zamanlarda aklımızda tutmamız gereken tüm bu şeyleri hatırlamak modern bir meydan okumaya dönüşüyor.

Ama bu ne burada ne de orada!

Müthiş beyinlerimiz de küçük bir krediyi hak ediyor, aslında bu (gri) madde için çok fazla kredi gerekiyor.  

Bellek hepimiz için bir meydan okuma olsa da, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan bir öğrenci için olağanüstü bir meydan okuma olabilir. Bunu anlamak için hafızanın 3 temel aşamasına bakacağız.

Belleğin üç temel aşaması:

Kodlama

  • Bilgiler bellek sistemimize girer.

Depolama
 

  • Kısa süreli bellek (STM): 20-30 Saniye: Bu bellekten aktarılan bilgiler hipokampusa girer! Bilgileri defalarca tekrarladığımızda, bu bilgileri hipokampustan geri getiririz.
  • Uzun süreli bellek (LTM): Bilgiler burada bir ömür boyu tutulabilir.

Geri Çağırma
 

  • Depolama biçiminiz, bu anıları nasıl geri kazandığınıza bağlıdır.
  • Organizasyon burada anahtar bir işlemdir (yani, şeyleri kategorilere ayırmak için alfabeyi kullanmak veya parçalardaki sayıları hatırlamak)

Etrafınızda görebileceğiniz, duyabileceğiniz ve / veya dokunabileceğiniz birçok şey oluyor. Bu his kısa süreli (çalışan) belleğimizde yaklaşık 20-30 saniye süre ile tutulur. Örneğin, birisiyle sohbet ederken ve onlarla konuşurken, bir sonraki adımda ne söyleyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz (çalışma-kısa süreli belleğiniz sayesinde).

Çocuklar, çalışma belleğini tüm gün sınıfta talimatları takip etmek, nerede olmaları gerektiğini hatırlamak ve eşyalarını ve ödevlerini takip etmek için kullanırlar. DEHB olan çocuklar ise, öğrenmeyi zorlaştırabilen, özellikle okuduğunu anlama gibi görevlerle daha çok mücadele etme eğilimindedirler.

Diyelim ki bir öğretmen “Masana git, kitabını ve kalemini al, ödevini yapmaya başla” diyor. Bu alanda eksikliği olan ve yanlış yorumlayabilen bir çocuk için bu talimatların akılda tutulması çok zor olabilir.

New York Çocuk Zihin Enstitüsü Öğrenme ve Teşhis Merkezinde nöropsikolog olan Dr. Matthew Cruger şöyle diyor: “Hedefinizi aklınızda tutmak, dikkat dağıtıcı şeylere direnmek ve dürtüsel seçimleri engellemek için çalışma belleğinizi kullanmıyorsanız nasıl önceden plan yapabilirsiniz?”

İşte DEHB olan çocuklar için öğrenmeyi kolaylaştırmanın ve hayatlarına entegre etmenin 4 yolu:

  • Anımsatıcı cihazların kullanımının öğretilmesi
  • Görseller oluşturma
  • Kavramları öğretmek için ritim ve melodi kullanımı
  • İzleme soruları sormak

Bazen bir çocuğun hafıza eksikliği olup olmadığını veya DEHB veya öğrenme bozukluğunun bu güçlüklere eşlik edip etmediğini söylemek zor olabilir. Kapsamlı bir değerlendirme, bu bozuklukları birbirinden ayırmak veya birbirlerini nasıl etkilediklerini daha iyi tanımlamak için yararlı olabilir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/wait-say-memory-adhd-student/