İfade Edici Dil Bozukluğu

İfade Edici Dil Bozukluğu

Çocuğunuza veya sevdiğiniz kişiye ifade edici dil bozukluğu teşhisi konduysa, bu ne anlama geliyor? Bu zorluklara ne sebep olabilir, nasıl değerlendirilir ve nasıl müdahale edilebilir?

Tanım

İfade Edici Dil Bozukluğu, konuşma dili ve bazen temel yazı dili ve ifade edici yazı dili kullanılarak düşüncelerin iletişimini etkileyen bir öğrenme bozukluğudur. Bu bozukluğa sahip çocuklar genellikle dili anlarlar (başka bir deyişle, alıcı bir dil engelleri yoktur) ancak yaşları için beklendiği gibi sözlü veya yazılı olarak iletişim kurmakta zorlanırlar.

Nedenleri

İfade edici dil bozuklukları, beynin dil işleme merkezleriyle ilgili zorlukları içerir.

Bu bozukluklar birçok nedenin sonucu olabilir, ancak çoğu zaman doğrudan açık bir nedeni yoktur. Genetik koşullarla, beyin serebrumunun hasar görmesi veya yetersiz beslenme ile ilgili olabilir. Travmatik beyin hasarları (TBI) veya felç gibi beyin hasarlarından da kaynaklanabilir.

Dil işleme bozuklukları hem disleksi hem de otizmde rol oynayabilir.

Özellikler

İfade edici dil bozukluğu olan kişiler, kendilerine söylenenleri veya pasajlara yazılanları anlayabilirler, ancak iletişim kurmada çok hafif ila şiddetli arasında değişen önemli zorluklar yaşarlar.

Dil işlemede ve temsil ettikleri sözcükler ile fikirler arasındaki bağlantıda zorluk yaşarlar. Bazı insanlar da kelimelerin telaffuzunda sorun yaşayabilir.

İfade edici dil bozukluğu olan bazı öğrenciler, alıcı dil konusunda da zorluk yaşayabilir. İfade edici dil bozukluğu olan çocuklar sessiz görünebilir veya yalnızca birkaç kelimeyle cevap verebilir.

Genellikle bir soruya yanıt olarak doldurucu kelimeleri kullanırlar veya soruyu basitçe tekrar edebilirler. Kelime haznesi yaşa bağlı olarak azalma eğilimindedir ve bir cümlede kullandıkları kelimelerin sayısı genellikle aynı yaştaki diğer çocuklardan daha azdır.

Değerlendirme

Teşhis amaçlı, hangi tür dil zorluklarının öğrencinin iletişim becerilerini etkilediğini belirlemek için yazma ve konuşma / dil testleri kullanılabilir. Gözlemler, öğrenci çalışmasını analiz etme, bilişsel değerlendirme ve mesleki terapi değerlendirmeleri yoluyla dil ve konuşma terapistleri ve öğretmenler, öğrencinin öğrenmesine yardımcı olacak bireyselleştirilmiş terapi ve eğitim programları geliştirebilirler.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/learning-disabilities-in-expressive-language-2162440