Otizm Öfke Nöbetlerini Anlamak İçin Ebeveynlere Öneriler

Otizm Öfke Nöbetlerini Anlamak İçin Ebeveynlere Öneriler

Bu yazımızda biz de Kaylane Geeorge’un “Otizmde Otizm Öfke Nöbetleri” hakkında yazdıklarını derleyip, Türkçe olarak sizlere sunuyoruz.

Kaylene George, biri otizmli olmak üzere beş çocuk annesidir. Oğlu ilk tanısını aldıktan kısa bir süre sonra kendi otizmini bir yetişkin olarak fark etti. Toplumun bu kadar garip görünen kısımlarının bir cevabı vardı. O zamandan beri Kaylene, www.autisticmama.com adresinde otizmin iki ucunu (Aileler açısından ve otizmi yaşayan bir birey olarak) tutkuyla paylaşmaktadır.

Otizm ile otizm öfke nöbetleri arasında yakın bir ilişki vardır; ancak bu nöbetlerin anlaşılması biraz zor olabilir. Pek çok otizmli birey, diğerlerinden daha yoğun şeyler hisseder; bu nedenle tüm duyumlar duyusal aşırı yüklenmeye yol açabilir. Duyusal aşırı yük durumunda kişi ya kendini içine kapatır ya da aşırı tepki verebilir. Her iki durumda da otizm öfke nöbetleri üstesinden gelmesi son derece zor durumlardır.

 

Otizm Öfke Nöbetleri Nedir?

Yukarıda bahsettiğim gibi öfke nöbetleri temelde otizmli bir bireyin bunaldığı veya aşırı uyarıldığı zaman içine kapanması veya patlamasıdır. Çoğu zaman otizmli bir birey nöbet sırasında eylemlerinin farkında olmayabilir ve kendilerine veya çevrelerindekilere karşı şiddet eylemlerinde bulunabilir. Otizm öfke nöbetlerinin kimsenin hatası olmadığını aklınızda bulundurun. Böylece ebeveynler olarak mümkün olduğu kadar sakin kalarak nöbeti idare etmeye çalışabilirsiniz.

 

Otizm Öfke Nöbetleri Sadece Birer Sıradan Öfke Nöbeti midir?

Hayır. Kesinlikle değildir. Temel olarak;

  • Sıradan öfke nöbetleri temelde dikkat çekmek içindir,
  • Sıradan öfke nöbeti geçiren çocuk aslında kendinin farkında olur. Ve genellikle ebeveynleri istediği şeyi verdiğinde sakinleşir.
  • Otizmli birey öfke nöbeti sırasında kendinin veya ne yaptığının farkında değildir; aynı şekilde ilgi veya dikkat çekmeyi umursamaz.
  • Otizm öfke nöbeti sırasında otizmli bireye istediği şeyi (Ya da istediğini düşündüğünüz şeyi) verseniz bile sakinleşmek için fazlaca kontrolden çıkmış olduğu için işe yaramayacaktır.

 

Bir Ebeveyn Otizm Öfke Nöbetini Nasıl İdare Edebilir?

Bunun çocuğunuzun size yaptığı bir şey olmadığını, aslında ona olan bir şey olduğunu anlamaya çalışın. Elinizden geldiğince çocuğunuzun kendine ve çevresindekilere zarar vermesini önlemeye çalışın. Önemli bir nokta: Otizm öfke nöbeti sırasında onlarla konuşmak, dikkatlerini çekmeye çalışmak ya da onlarla göz teması kurmaya çalışmak durumu daha da kötüye götürecektir.

Bilindiği kadarıyla fiziksel temas ciddi ölçüde kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bazı otizmli bireyler boğulmuş hissettiklerinde derin bir baskı ile sarılmasına ihtiyaç duyarken diğerleri dokunulduğunda çok daha kötü hâle gelebilirler.

 

Ebeveynler Otizm Öfke Nöbetlerini Nasıl Engellenebilir?

Çocuğunuzun otizm öfke nöbetine girmesini önlemek için yapılabilecek en basit yollardan biri onun tetikleyicilerini bulup bunlardan kaçınmaktır.

Çocuğunuz her gün öğle yemeğinden sonra mı öfke nöbeti yaşıyor o halde öğle yemeği sonrası için sakinleştirici bir aktivite rutini düzenleyin. Eğer gürültülü kalabalıklar tetikleyici ise, ses engelleyici kulaklıklar kullanmayı deneyin.

Çocuğunuzun öfke nöbetlerinin tetikleyicilerinden sakınmak veya onları değiştirmek için elinizden gelen her yolu denemeye çalışın.

Çocuğunuzun duyusal diyetinin düzenlenmesi de öfke nöbetlerini önlemeye yardımcı olabilir. Günde birkaç kez ağırlıklı yelek giymeleri veya ağırlıklı bir battaniyeyle uyumaları gerekir mi? Çiğneme oyuncağına ya da stres topuna mı ihtiyaçları var? Her gün sizin için duyusal aktiviteler oluşturmanın bazı yollarını bulun.

Umuyoruz ki ebeveynlerin otizmli çocukların öfke nöbetlerini anlamalarına yardımcı olmak için yazılmış bu yazı otizm nöbetlerini daha iyi tahmin etmenize, ele almanıza veya önlemenize yardımcı olacaktır.

Biraz empati ve anlayış ile ebeveynler çocuklarının otizm öfke nöbetlerini daha kolay atlatmalarına ve sonrasında çok daha hızlı toparlanmalarına yardımcı olabilirler!

 

Kaynakça

Bu makale Autistic Meltdowns metni kaynak alınarak yazılmıştır. Orijinal yazıya ulaşmak için lütfen tıklayın.