Çocuğunuz Okumaya Hazır mı?

Çocuğunuz Okumaya Hazır mı?

Çocuğunuz harflerin isimlerini öğrenmekle ilgileniyor mu? Kitaplara ve dergilere tek başına bakıyor mu? Kalem veya kurşun kalemle “yazmak” istiyor mu? Hikaye zamanı anlatımlarında sizi dikkatle dinliyor mu? Cevabınız evet ise, çocuğunuz okumanın temellerinden bazılarını öğrenmeye hazır olabilir. Eğer cevabınız hayır ise, çoğu okul öncesi öğrencisi gibidir ve okumaya başlamak için ihtiyaç duyduğu dil becerilerini, görsel algıyı ve belleği geliştirmek bir iki yıl daha sürecektir.

Bazı dört yaşındaki çocuklar içtenlikle okumayı öğrenmek isteseler ve bazı kelimeleri tanımaya başlasalar da, çocuğunuzu zorlamaya gerek yoktur. Ona bu başlangıcı vermeyi başarsanız bile, okul başladıktan sonra bunu sürdüremeyebilir. Çoğu erken okuyucu, diğer öğrencilerin aynı temel becerileri kazandığı ikinci veya üçüncü sınıfta diğer çocuklara göre avantajlarını kaybeder.

Bir öğrencinin okulda iyi ya da kötü olup olmayacağını belirleyen önemli faktör, ne kadar erken öğrenmeye uyarıldığı değil, kendi öğrenme hevesidir. Bu tutku, çocuğa dört yaşında okumayı öğreterek oluşamaz. Bunun aksine birçok erken öğrenme programı, çocuğu henüz hazır olmadığı görevlere konsantre olmaya zorlayarak çocuğun doğal tutkusuna müdahale eder.

Erken öğrenmeye en başarılı yaklaşım nedir?

 

Bırakın çocuğunuz kendi hızını ayarlasın ve yaptıklarından eğlensin. Onu harfler, sayılar, renkler, şekiller veya kelimeler üzerinde yormayın. Bunun yerine merakını ve eğilimlerini kendi başına keşfetmesini teşvik edin. Hoşlandığı kitapları okuyun, ancak kelimeleri öğretmek için zorlamayın. Ona eğitimsel deneyimler sunun, ama aynı zamanda eğlenceli olduklarından emin olun.

Çocuğunuz harfleri ve okumayı öğrenmeye hazır olduğunda, onun için uygun televizyon programları, oyunlar, şarkılar ve hatta yaşa uygun en yeni video oyunları ve DVD’lerden yararlanabilirsiniz. Ancak onların işi tek başlarına yapmalarını beklemeyin. Siz de mutlaka dahil olmalısınız. Örneğin, çocuğunuz eğitim amaçlı bir TV şovu izliyorsa, onun yanına oturun ve sunulan kavramlar ve bilgiler hakkında konuşun. Bir bilgisayar oyunu oynuyorsa, onunla birlikte oynayın, böylece oyunun yeteneklerine uygun olduğundan emin olabilirsiniz. Oyun onun için çok sinir bozucu ise, hevesinin bir kısmını azaltabilir ve tüm amacınızı bozabilir. Sıcak ve destekleyici bir ortamda aktif öğrenme başarının anahtarıdır.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/preschool/Pages/Is-Your-Child-Ready-to-Read.aspx