Yetişkinliğe Geçiş Döneminde Çocuğunuzu Nasıl Destekleyebilirsiniz

Yetişkinliğe Geçiş Döneminde Çocuğunuzu Nasıl Destekleyebilirsiniz

Evde genç bir çocuğunuz varsa, o zaman ergenliğin ne kadar heyecan verici olabileceğini biliyorsunuzdur. Bununla birlikte, ergenlik heyecanla çeşitli zorluklar getiriyor. Erkekler ve kızlar genç erkek ve kadın olma yolculuğuna başlarken, ebeveynler oğullarının ve kızlarının değişen ihtiyaçlarına sürekli olarak cevap vermek zorunda kalmaktadırlar. Ebeveynler genellikle bu yıllarda çocuklarıyla ilişkilerinin değiştiğini fark ederler. Gençler ebeveynlerinden ayrılmak ve kendi seçimlerini yapmak için istekli olsalar da, ebeveynler gençlerinin gelecekleri için faydalı olacak seçimler yapmalarını sağlamak konusunda zorlanıyorlar.

Ergenliğin değişim zamanı olduğunu biliyoruz. Fiziksel, psikolojik ve sosyal değişiklikler genç bir birey için gerçek bir rahatsızlık yaratabilir. Her ne kadar basit bir görev olmasa da, ebeveynler bu değişikliklerle genç çocuklarını desteklemek için çok şey yapabilirler. Aşağıda ergenlik döneminde olan çocuğunuza doğru ebeveynlik yapabilmeniz için bazı ipuçları verilmiştir.

Yetişkinliğe Geçiş Döneminde Çocuğunuzu Nasıl Destekleyebilirsiniz:
 

  • Oğlunuzu veya kızınızı, daha bağımsız olmasına nasıl yardımcı olacağınız konusunda istek ve geçişler de dâhil olmak üzere kendinde fark ettiği değişiklikler hakkında sizinle konuşmaya teşvik edin.
  • Güvenlik ve uzun vadeli gelecek risk altında olmadığı sürece çocuğunuzun hata yapmasına izin verin. Çocuğunuzla seçimlerinin sonuçları hakkında empati kurarak ve anlayışlı bir şekilde konuşun.
  • Net ve kesin sınırlar belirleyin, ancak çocuğunuzun mümkün olduğunda tercih yapmasına izin verin. Her yaştan çocuğun bu seçimleri yapması gerekecektir. Ebeveynler parametreleri belirlemek için çocuklarıyla işbirliği yapmalı ve yine de “denetimli” özerkliğe izin vermelidir.
  • Özellikle okula zamanlarında, çocuğunuzun düzenli kalması için rutin ve yapı geliştirmesine yardımcı olun. Gençler yönetici işlevlerini geliştirmeye devam ederler ve ev, okul ve sosyal yaşamı dengelemek için sağlam sistemler oluşturmak ve sürdürmek konusunda desteğinize ihtiyaç duyarlar.
  • Yardım isteme konusunda rahat olun. Çocuğunuzun ergenliğe ve ergenlik dönemine geçişi özellikle zor görünüyorsa, herhangi bir yardımın mevcut olduğundan emin olun. Bir sosyal hizmet uzmanıyla veya akıl sağlığı uzmanlarıyla çalışmak size ve çocuğunuzun durumuna özgü destek sağlayabilir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/teens-transition-adulthood-support-child/