Çocuklardaki Ruh Sağlığı Bozukluğu Belirtilerinin Azaltılması İçin Ne Zaman İlaca Başlanabilir?

Çocuklardaki Ruh Sağlığı Bozukluğu Belirtilerinin Azaltılması İçin Ne Zaman İlaca Başlanabilir?

Birçok aile için, sağlanacak müdahalenin gerçekleri araştırılmadan önce çocuklarda ruh sağlığı belirtilerini azaltmak için ilaç yönetimi hakkında tartışma olmamalıdır. İlaç tedavisi, beceri gelişimini klinik ortamdan doğal çevreye doğru olumlu davranış değişikliklerine çevirmek için terapi ile birlikte faydalı bir müdahale olabilir.

Çocuklarda ruh sağlığı belirtilerini yönetmek için ilaç ne zaman önerilir?
 

İlaçlar, endişelerin ciddiyetine ve bu semptomların çocuğun genel yaşam kalitesi üzerindeki etkisine bağlı olarak tedavinin başlarında terapötik bir yaklaşım olarak önerilebilir. Örneğin, dürtüsellik ve azalan dikkat ile mücadele eden çocuk okulda zayıf kalıyorsa, akran ilişkilerindeki sosyal ipuçlarını okumakta zorlanıyorsa ve sonuç olarak olumsuz benlik hislerine sahipse, ilaç vakanın genel işleyiş seviyesindeki gelişim için daha erken dönemde önerilebilir.

Sosyal hizmet müdahalesinin amacı, vakanın bilincindeki uyumsuz davranışları tetikleyen tetikleyicileri (yani odağı azaltan düşünceleri / uyaranları vb.) ve sosyo-duygusal endişeleri ele almaktır. Bazı durumlarda, vaka sunulan becerilerin anladığını gösterir ve kanıtlayabilir, ancak pratikte, gerçek hayat senaryolarında öğrenilen başa çıkma stratejilerini uygulamakta zorlanır. Duygularını nasıl ele alacağına veya davranışlarını nasıl yönlendireceğine dair sosyalleşmesine rağmen çocuğun yaşam kalitesi ve genel işleyişi olumsuz etkilenmeye devam ederse, ilaç bu telafi edici stratejileri gerçeğe taşıyacak bir yapıştırıcı görevi görebilir.

Bir ilaç değerlendirmesinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için bu kontrol listesini kullanın:
 

  • Çocuğum terapide öğrendiği becerileri uygulamakta zorlanıyor mu?
  • Terapi almasına rağmen, çocuğumun yaşam kalitesi sosyal, akademik, kişisel olarak olumsuz etkileniyor mu?
  • Semptomların sıklığında ve süresinde bir artış oldu mu (yani hafta içinde daha fazla öfke nöbeti, vücudu sakinleştirmek ve yeniden düzenlemek için daha fazla yönlendirme vb.)?
  • Benim (ebeveyn) ve ailemin yaşam kalitesi, sık sık dürtüsel tepkiler, ruh hali düzensizliği veya çocuğun hiperaktif doğasından olumsuz etkilenmeye devam ediyor mu?

İlaçların çocuğunuz için uygun olup olmadığı hakkında sorularınız varsa çocuk doktorunuza ve terapistinize danışın. Ve unutmayın, sadece ilacı denemeye karar vermeniz, bir tek o yaklaşımı kullanabileceğiniz anlamına gelmez. İlaç tedavisine ek olarak devam eden terapötik müdahale, bazı çocuklar için doğru tedavi yöntemi olabilir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/specialties-and-services/mental-health/appropriate-seek-medication-management-mental-health-symptom-reduction/