Dağınık Bir Oda Sizin Hakkınızda Ne Der?

Dağınık Bir Oda Sizin Hakkınızda Ne Der?

Bir ev dekor kataloğunun kusursuz temiz ve düzenli odalarında yaşamayı hiç hayal ettiniz mi? Yoksa günlük hayatınızı oluşturan nesneler, hediyelik eşyalar, kitaplar, sanat eserleri ve eşyalarla dolu bir odada vakit geçirmeyi mi tercih edersiniz?

Bazı insanlar için düzenli bir oda yatıştırıcı, genellikle düzensiz bir dünyada düzenli bir inziva yeri olabilir. Diğerleri için bu tür odalar steril, yavan ve sönük olabilir. Bazı insanlar dağınık bir odada endişelenirken, diğerleri kaosun ortasında  yaratıcı olduklarını hissederler.

Organizasyon bugünlerde büyük bir iştir. Kitaplardan seminerlere ve organizasyonel sistemlere kadar herkes, hayatlarının her yönünü mükemmel bir şekilde düzenlemenin bir yolunu bulmak istiyor gibi görünüyor.

Dağınıklık uzun zamandır bir karakter kusuru veya tembellik işareti olarak görülüyor. Temizlik ve organizasyon, ideal olarak sunulur – hem bir işaret hem de başarıya giden yol. Peki ya biraz daha dağınık veya daha darmadağın olanlar? Dağınık bir oda sizin hakkınızda ne söylüyor?

Akıl Sağlığı ve Dağınıklık

Dağınık bir odaya sahip olmak birçok faktörün sonucu olabilir. Meşgul olduğunuz ve temizlik ve düzenleme için çok az zamanınız olduğu anlamına gelebilir. Çok fazla eşyanız olduğunun bir işareti olabilir. Ya da esadece motivasyon eksikliği olabilir.

Odanız alışılmış bir şekilde dağınıksa, bu ruh sağlığınızın durumu hakkında bir şey söylüyor mu? Bazı durumlarda, odanızın durumu bir psikiyatrik durumla bağlantılı olabilir.

Örneğin, obsesif-kompulsif bozukluğu olan insanlar, herşeyi mikropsuz veya simetrik tutmakla o kadar meşgul olabilir ki, yaşam alanlarını sterilize etmek veya düzenlemek için aşırı miktarda zaman harcarlar.

Diğer durumlarda, insanlar eski gazeteler veya plastik kaplar gibi en önemsiz görünen nesnelerden bile endişe duymadan ayrılamayacakları bir noktaya kadar eşyaları biriktirirler. Çok sayıda öğenin düzenlenmesi son derece zor olabilir ve kişinin yaşam alanında hareket etme yeteneğini etkileyebilir.

Çevrenizin Ruh Sağlığına Etkileri

Dağınık bir oda, aşağıdaki durumlarda daha derin zihinsel sağlık sorunlarının bir işareti olabilir:

  • Dağınık bir odaya sahip olmak yeni bir olay
  • Dağınıklıkla yaşamak aslında sizi rahatsız eden bir şey
  • Dağınık olmak, daha derinlerde yatan bir şeyler olduğunu gösteriyor


Depresyon Belirtisi

Genelde düzenli ve düzenli iseniz, aniden dağınık bir odayı umursamamak, hayatınızda bir şeylerin olup bittiğinin bir işareti olabilir. Örneğin, dağınıklık bazen depresyon belirtisi olabilir. Depresif insanlar genellikle rutin ev işlerine ayak uyduramayacak kadar yorgun veya umutsuz hissederler.

Depresyon ayrıca odaklanmayı ve bir odayı düzeltecek enerjiye sahip olmayı zorlaştırabilir. Görevi sürdürmekte zorlanıyorsanız, işleri düzenli tutmak için gereken zamanı ve dikkati ayırmanız zor olabilir.

Bu nedenle, odanın dağınık olduğunu fark edip onu temizleme niyetinde olsanız da, görevi yapmak için gereken konsantrasyon ve enerji seviyelerini bulmak zor hatta imkansız gelebilir.

Dağınık odanızın hayatınızdaki sorunların bir işareti veya depresyonun bir sonucu olabileceğinden şüpheleniyorsanız, ulaşmaktan korkmayın. Durumunuz için özel tavsiyeler almak için doktorunuzla neler olup bittiği hakkında konuşun veya bir akıl sağlığı uzmanına danışın. Bir danışman, terapist veya doktor, neler olup bittiğini anlamanıza ve sorunu çözmek için bir eylem planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Bunalmış Hissetmenin İşareti

Sinirli, kızgın veya dağınıklık ve kargaşadan bunaldıysanız, bu, bir şeylerin ele alınması gerektiğinin açık bir işaretidir. Bazen bir karışıklık sinir bozucu olabilir. Nereden başlayacağınızı ve sorunun nasıl çözüleceğini bulmak çok zor görünebilir. Bu, belirli alanlara öncelik vermek, yeni organizasyon taktikleri öğrenmek veya diğer hane üyelerinin temizlik için yardım etmesini sağlamak anlamına gelebilir.

Tercihlerinizin İşareti

Dağınıklığınız alışkanlık mı? Bazı insanlar her şeyin temiz, düzenli ve yerinde olmasına yüksek bir öncelik vermezler. Bu durumda, dağınıklık basitçe normal bir durumdur. Ev darmadağınsa ve bu sizin için uygunsa, bu muhtemelen daha çok kişiliğinizin ve tercihlerinizin bir işaretidir.

Dağnıklık, Kişiliğiniz Hakkında Ne Der?

Peki düzenli ve dağınık insanları farklı kılan nedir? Bazı insanlar sadece düzeni tercih eden kişilikler olarak mı doğarlar, diğerleri ise kaostan mı beslenir? Bazıları dağınık bir odanın dağınık bir zihnin işareti olduğunu öne sürse de, bu tür bir ortamı tercih eden kişiler kesin olarak organizasyon sorunu yaşıyor demek değildir.

Bazı durumlarda, bir kişinin masası, kağıtlar, zarflar ve dosyalarla dolu karışık bir karmaşa gibi görünebilir. Yine de, ihtiyaç duyduklarında her bir öğenin tam olarak nerede olduğunu her zaman biliyor gibi görünüyorlar. En yaratıcı ve üretken insanlardan bazıları bu tür bir ortamda başarılı görünüyor.

Ünlü psikanalist Sigmund Freud, bir zamanlar, “Dağınıklığı temizlemeyin. Her şeyin tam olarak nerede olduğunu biliyorum.”

Mükemmel derecede temiz ve düzenli bir odaya sahip olmak size ilham veriyorsa ve üretken ve yaratıcı hissetmenize yardımcı oluyorsa, A Tipi kişiliğe sahip olduğunuz anlamına gelebilir. Bu kişilik tipine sahip insanlar mükemmeliyetçi olma eğilimindedir. Her şeyin yerli yerinde olması onların düzen ve kontrol ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur.

Ancak ev işlerine ve ortalığı toplamaya yaklaşımınızda daha rahat olma eğilimindeyseniz, bu daha fazla B Tipi kişilik tipine sahip olduğunuz anlamına gelebilir. Bu kişilik tipine sahip insanlar, A Tipi muadillerine göre daha rahattır. Mükemmelliğe ulaşmaya odaklanmak yerine fikirlere, deneyimlere ve yaratıcılığa daha fazla ilgi duyarlar.

Dağınıklığın Avantajları

Dağınıklığın pozitif bir tarafı olduğu fikrini destekleyen araştırmalar var. Kathleen Vohs, PhD ve diğer araştırmacıları, dağınıklığın psikolojisi üzerine bir dizi deney yaptılar. Düzenli bir odada çalışırken cömertlik ve sağlıklı beslenme gibi davranışları teşvik ederken, dağınık bir ortamda çalışmanın aslında daha fazla yaratıcılığa yol açtığını buldular. 

Bu nedenle, düzenlilik arzu edilen bir nitelik olsa da, araştırmalar dağınık olmanın bazı avantajları olduğunu da göstermiştir. Dağınık bir odaya sahip olma eğilimindeyseniz, psikoloji araştırmalarıyla desteklenen bazı olası avantajları burada bulabilirsiniz.

Yüksek Yaratıcılık

Araştırmacılar, temiz ve düzenli bir alanda iş yapmanın, insanları kendilerinden bekleneni yapmaya teşvik eden sosyal normları harekete geçirdiğine inanıyorlardı. Dağınık bir alanda çalışmak ise bu ihtiyacı rahatlatır ve insanların sosyal normlardan ve beklentilerden kurtulmasını sağlar.

Çalışmada, katılımcılar düzenli veya dağınık odalara yerleştirildi ve ardından pinpon toplarının yeni kullanımlarını bulmayı içeren bir görevi tamamlamaları istendi. Dağınık oda koşulundaki katılımcılar, tarafsız yargıçlar tarafından temiz oda koşulundaki katılımcılardan daha yaratıcı ve yenilikçi fikirler buldukları şeklinde derecelendirildi.

Bu tür bulguların, özellikle çok fazla yenilik ve yaratıcılık gerektiren meslekler için çalışma alanları tasarlarken etkileri olabilir. İşverenler, daha az düzenli olabilecekleri anlamına gelse bile, çalışanlarının daha kişiselleştirilmiş çalışma alanları tasarlamasına ve yaratmasına izin vermeye teşvik edilebilir.

Açıkçası, araştırmacıların açıkladığı gibi, bu, dağınık bir ortama maruz kalan herkesin daha yaratıcı olacağı anlamına gelmiyor.

Bazı insanlar oldukça organize alanlarda daha iyi çalışma eğilimindeyken, diğerleri daha az organize ortamlarda daha iyi çalışır. Kişilik ve tercihler bu gibi durumlarda devreye giren şeylerdir.

Örneğin, düzenli bir alanı tercih eden bir kişiyi düzensiz bir ortamda çalışmaya zorlamak, aslında daha az yaratıcılığa ve daha düşük üretkenliğe neden olabilir. Verimliliğe ve hızlı karar vermeye odaklanan işler düzenli çalışma alanlarına daha uygun olabilirken, yaratıcılığa dayanan işler daha az düzenli alanlara daha uygun olabilir.

Yeni Şeyler Denemek İçin Heyecanlı Olmak

Bir çalışma, dağınık bir odadaki deneklerin, organize bir odada oturanlardan daha hızlı zeka oyunları çözebildiğini buldu. Dehası ve yaratıcı düşüncesiyle ünlü bilim adamı Albert Einstein, dağınık bir masaya sahip olmasıyla biliniyordu.  Bir keresinde çalışma alanıyla ilgili yorumlara yanıt olarak "Dağınık bir masa, dağınık bir zihnin işaretiyse, boş bir masa hakkında ne düşünmeliyiz?" bile demiştir.

Vohs ve meslektaşları tarafından yapılan başka bir deneyde, katılımcılar rastgele ya dağınık ya da düzenli bir odaya atandılar. Daha sonra onlara bir smoothie menüsü verildi ve bir tüketici tercihi çalışmasına katıldıkları söylendi. Üç smoothie seçeneğinden birini seçmeleri söylendi: sağlık, zindelik veya vitamin takviyesi.

Menülerin yarısı, sağlık artırma seçeneğine "klasik" olarak atıfta bulundu. Menülerin diğer yarısı onu "yeni" olarak tanımladı. Sonuçlar, düzenli oda koşullarındaki insanların, "klasik" olarak etiketlendiğinde sağlık artırma seçeneğini seçme olasılığının neredeyse iki katı olduğunu ortaya koydu. Dağınık odadakilerin, "yeni" olarak tanımlandığında sağlık artışını seçme olasılıkları neredeyse iki kat daha fazlaydı.

Sonuçlar, temiz ve düzenli ortamlardaki insanların geleneksel olana bağlı kalma olasılığının daha yüksek olduğunu, daha dağınık ortamlardaki insanların ise yeniliği tercih etme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Minimalizm moda olsa da, yaratıcılığınızı da eziyor olabilir. Düzenli bir masa veya oda size dağınıklığın kendisinden daha fazla stres veriyorsa, bir süre rahatlamayı deneyin, biraz dağınık yaşayın ve yaratıcı yeteneklerinizi açmanıza yardımcı olup olmadığına bakın.


Dağınıklığın Dezavantajları

Elbette, alışılmışdağınıklığın dezavantajları da vardır. Dağınık bir oda, gerektiğinde bir şeyleri bulmayı zorlaştırabilir ve profesyonel ortamlarda, teslim tarihlerinin kaçırılmasına veya önemli belgelerin kaybolmasına neden olabilir. Ama başka olası dezavantajlar da var.

Daha Az Hayırsever Olma Eğilimi

Vohs’un deneylerinden bir diğerinde, katılımcılardan bir odada anket doldurmaları istendi. Bazı katılımcılar için oda çok temiz ve düzenliydi. Diğer denekler ise anketi çok dağınık, düzensiz bir alanda doldurdular.

Odadan çıktıklarında katılımcılara birkaç seçenek sunuldu. Önce bir hayır kurumuna bağışta bulunmak isteyip istemedikleri soruldu. İyi organize edilmiş bir odada vakit geçiren katılımcıların yüzde seksen ikisi, kendi paralarını hayır kurumlarına bağışlamaya istekliydi. Bu arada, dağınık bir odada vakit geçiren insanların sadece %47’sine para vermeyi kabul etti.

Daha Az Sağlıklı Seçimler Yaparsınız

Yardım sorusundan sonra, katılımcılara bir elma ya da şeker çubuğu gibi bir atıştırmalık sunuldu. Düzenli bir odada bulunan katılımcıların daha iyi sağlık seçimleri yapma olasılıkları daha yüksekti. Bir şeker çubuğu seçmek yerine bir elma seçtiler. Bu arada, dağınık odada bulunanların şekerlemeyi seçme olasılıkları daha yüksekti. Bu bulgular, sağlığınızı iyileştirmeye çalışıyorsanız, alanınızı temizleyerek ve düzenleyerek başlamak isteyebileceğinizi gösteriyor.

Dağınık Olmak ya da Dağınık Olmamak

Hem düzen hem de düzensizlik, doğada ve kendi yarattığımız ortamlarda bolca bulunabilir. Bazen insanlar bir ortamda dağınık, diğerlerinde daha düzenli olma eğilimindedir.

Konuyla ilgili araştırmaların önerdiği gibi, her ikisininde kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Dağınık bir odanın sizin hakkınızda neler söyleyebileceğini belirlemek için, kendi alışkanlıklarınız, tercihleriniz ve ruh haliniz de dahil olmak üzere odanın neden düzensiz olma eğiliminde olduğunu düşünerek başlayın.

Dağınık bir odada iyi çalışıyorsanız, trendlerin sizi daha düzenli veya minimalist bir yaşam tarzı sürdürmeye zorlamasına izin vermeyin. Ancak, dağınıklık sizi strese sokan bir şeyse veya bunun altta yatan bir psikolojik sorunun belirtisi olabileceğinden şüpheleniyorsanız, sorunu çözmek için atabileceğiniz adımları düşünün.

Kaynakça

Bu makale Kendra Cherry tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.​​