Daha İyi Hissetmek İçin Yapılması Gereken 3 Şey

Daha İyi Hissetmek İçin Yapılması Gereken 3 Şey

Bu makalede daha iyi hissetmek için yapmanız gerekn 3 şey hakkında konuşacağız. Umarım bu Covid-19 salgını sırasında kendinizi güvende ve sağlıklı (fiziksel ve zihinsel) hissediyorsunuzdur.

Her şeyden önce, sizlere, şu ana kadar elinizden gelenin en iyisini yapıyor olduğunuzu ve bunun son derece kıymetli olduğunu hatırlatmama izin verin. Her şeyin daha iyi olacağına inanmak istiyorum. “Olumlu düşünmek, olumlu hissetmeye ve dolayısıyla hayatımıza olumluları çekmeye yol açar” bakış açısına son derece inanıyorum. Şimdi, hazır olumlu düşünme yaklaşımından bahsediyorken, bu makalenin “ Bu pandemi sırasında daha iyi hissetmek için yapılması gereken 3 temel ve etkili şey” konusunu ele alacağını da söylemiş olayım.

Umarım bu makaleyi okumaktan keyif alırsınız!

Öncelikle, eğer pandemi başladığından beri neler hissediyor olabileceğinizi tahmin etmem gerekseydi, büyük bir ihtimalle; endişeli, stresli, kararsız, bunalmış, sinirli, huzursuz gibi duygular içinde olabileceğinizi söylerdim ve bu liste uzayıp gidebilir…

(Yazıya “olumluluk” ile başladığımı biliyorum ve şimdi, olumsuzlukla ilişkilendirilen bazı duygulardan bahsediyorum. Farkındayım, lütfen bekleyin.)

Bir şekilde, yukarıdaki duyguların bir kısmı veya tamamı gibi hissediyorsanız, lütfen hatırlayın, birçok insan (herkes olmayabilirse de ) bu pandemi sırasında, bir zaman diliminde, bunlardan bazılarını veya tamamını yaşadı. Yani, etrafınızdaki insanlar, büyük olasılıkla, aynı sizin gibi hissediyorlar.

Ama bekleyin, şimdi biraz düşünüp bana şunu sorabilirsiniz:

“Hey, sırf birçok insan benim hissettiğim gibi hissediyor diye daha iyi hissetmem mi gerekiyor?”

Cevabım: Hayır. Kesinlikle değilsiniz. Ve böyle hissetmek için her türlü hakka sahipsiniz. Sizi anlıyorum ve bu tip çok zor zamanlarda, kendinizi daha iyi hissetmeniz için sizlerle 3 temel ve etkili şeyi paylaşacağım için harika hissediyorum!

Hazır mıyız? Başlayalım!

Biliyor musunuz, pandeminin bu belirsiz zamanlarında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak; farklı, tamamen yapılabilir, etkili yollar mevcut. (dediğinizi duyabiliyorum: eveeet!! Lütfen söyle bana!) (Bu yazıda, size bu yollardan sadece 3 tanesini anlatacağım ve geri kalanını başka makalelerde yazmaya devam edeceğim.)

Harika! Bu ipuçlarından bahsetmeye başlamadan önce, size, bu 3 ipucunun bireyler için( bireysel olarak) tasarlandığını söylemem gerekiyor.( aileler ya da bir grup insan için tam olarak geçerli olmayabilirler çünkü grup dinamikleri, bireylere göre farklı olacaktır.)

Siz: Hey, bekle, ailemle yaşıyorsam, okumayayım mı?

Ben: Bunu kesinlikle okumalısınız. Buradaki ana fikir: Bu makale, bu pandemi boyunca, birey olarak daha iyi hissetme fikrine odaklanıyor olacak. Başka bir makalede, birisi ya da birileriyle yaşayan insanlar hakkında da yazmak planlarım arasında.

 

İyi Hissetmek İçin 3 Temel ve Etkili İpucu

Biraz “İYİ Uyku” Alın

Kulağa gerçek olamayacak kadar iyi mi geliyor? Evet, şanslıyız ki, çok iyi uyuyabiliyoruz ve sonrasında kendimizi daha iyi hissediyoruz. Niçin? Çünkü vücudumuzun iyi uyumaya ihtiyacı var.

Siz: Ama, bekle, “İYİ uyku” ile ilgili tam olarak ne demek istiyorsun? Bunu benim için tanımlayabilir misin?

Ben: Tabii ki. Ben de tam olarak bundan bahsetmek üzereydim. Aslında, uyku ile ilgili her şeyi kapsayacak bir yazı yazarsam güzel olacak. Ama şimdilik sizler için, konuşuyor olduğumuz durumdaki anlamıyla “İYİ uyku” nun ne anlama geldiğine dair kısa bir özet yapmak istiyorum. Her şeyden önce, bir “Uyku Programınız” ın olması gerekir. Yani, ne zaman yatacağınız ve ne zaman uyanacağınızla ilgili belirli bir zaman( çok katı değil ama mümkün olduğunca katı) belirlemeniz gerekir. Buradaki en önemli nokta, çok fazla boş zamanınız olduğunda ve evde olsanız bile( lütfen yaşadığımız karantinaları hatırlayın), vücudunuz düzenli bir zamanlamada uyumaya ihtiyaç duyar.

İkinci noktaysa, sadece bu pandemi döneminde değil, her zaman için son derece önemli olan, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için, vücudunuzun yeterli ve kaliteli uykuya ihtiyacı vardır. (Bir sonraki makalemde bu terimlerin( yeterli ve kaliteli uyku) hepsinden bahsedeceğim.) Öyleyse, bana söyleyin, iyi bir gece uykusundan sonra insanın kendisini çok daha iyi hissetmesinden daha iyi ne olabilir?

Hayatta Kalmak İçin Yiyin!

Biliyor musunuz, ne yediğiniz ve nasıl yediğiniz, kendinizi daha iyi hissetmenizle çok bağlantılıdır.

Sizi memnun eden bir yemek planınız varsa ve yemek planınızla ilgili bilinçliyseniz, çok daha iyi hissedeceksiniz! Eveet!!

Siz: Peki ne yapmalıyız?

Ben: Peki. Sağlıklı ve besleyici gıdalar tüketirseniz ( Örneğin: Meyve ve sebzeler( sadece bunlar değil, sağlıklı ve dengeli beslenmeniz gerekir.)), en yakın zamanda, kesinlikle daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

!!!Çok Önemli!!!— Abur cubur isteyen var mı? HAYIR! Lütfen yapmayın. Vücudunuzun abur cubura ihtiyacı yok.

Toparlamak gerekirse, kaliteli gıdalardan oluşan bir beslenme şeklini takip etmek ve bu beslenme şeklini olabildiğince dengeli hale getirmek daha iyi hissetmeye hazır olduğunuz anlamına gelecektir!

 

Hareket Edin!

Daha iyi hissetmek için en başlangıç seviyesindeki egzersizlerde bile, bedenlerinizi, kelimenin tam anlamıyla hareket ettirin.

Siz: Egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorum. Neden daha iyi hissetmek için bunu yapmam gerekiyor?

Ben: Bu soru için teşekkür ederim. Çünkü düzenli egzersiz yaptığımızda, bu bizi daha iyi hissettirecek. Biliyorum, egzersiz yapmaya başladığınızda, çok can acıtıcı ve rahatsız edici hissettirebilir ama bunu olabildiğince düzenli yapmaya çalıştığınızda ne kadar iyi hissedeceğinizi göreceksiniz! Güvenin bana, egzersizi alışkanlık haline getirmiş olan herkes harika hissediyor.

Siz: Tamam, deneyeceğim… Peki, pandemi nedeniyle şu anda spor salonuna gidemezsem ne yapmalıyım?

Ben: Harika bir soru daha, teşekkür ederim! Evde ya da dışarıda yapabilirsiniz! Egzersiz, her türlü hareketi içerebilir. Dilerseniz evde dans edebilir ve/veya internete girerek orda sizin için hangi egzersizlerin olduğuna bakabilirsiniz! Evde egzersiz yapmanın yanı sıra, dışarı çıkıp harika bir yürüyüş de yapabilirsiniz!

(UYARI: Bu makaledeki tüm bu önerileri uygularken, lütfen Covid-19 kurallarına uymaya devam edin.)

Sözlerime son verirken, söz verdiğim üzere, bir sonraki yazımı “Uyku hakkında bilmeniz gereken her şey” hakkında ve ardından aileler ve/veya grup halindeki insanlar için de Covid-19 döneminde daha iyi hissetmek için ipuçları hakkında yazıyor olacağım.

 

Son Olarak

Bu makaleyi okumak için ayırmış olduğunuz değerli zamanınız için teşekkür ediyorum.

Sizden hatırlamanızı rica ettiğim:

İnanıyorum ki, motive olduğunuz ve başarmak istediğiniz hedefiniz için çalıştığınız sürece, istediğiniz her şeyi KESİNLİKLE yapabilmenizi sağlayan güce sahipsiniz!

Size inanıyorum!

 

Dilgem Hakkında:

DİLGEM, SİZİN İÇİN birçok amaca hizmet ediyor olan HARİKA bir yerdir. Hangi amaçlar mı? Aşağıdaki bağlantılarda detaylı bilgi edinebilirsiniz:

— Gerçekleştiriliyor olan ulusal ve uluslararası seminerler (Özgeçmişiniz için HARİKA olacak sertifikalara sahip olabilirsiniz! Bunları kaçırmak istemezsiniz:  https://www.dilgem.com.tr/tr/seminer/

— 3 farklı dilde( İngilizce, Fransızca, Arapça) verilebilen terapi seansları ( bu HARİKA bir fırsat değil mi?):

https://www.dilgem.com.tr/tr/terapi/

–Hem ÇOK EĞLENCELİ ZAMAN GEÇİRMEK hem de DAHA ÇOK BILGI EDINMEK için MUHTEŞEM materyaller satın alabilirsiniz:

https://www.dilgem.com.tr/tr/materyal/

Daha fazla bilgi edinebilmek için ziyaret edebileceğiniz link: https://www.dilgem.com.tr/tr/

 

Bizimle iletişime mi geçmek istiyorsunuz? Lütfen aşağıdaki linklere bir göz atın:

DİLGEM’ de bizler, insanlarla iletişim kurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz ve inanıyoruz ki bu dünyada garip ve/veya utanç verici hiçbir soru ve/veya yorum yoktur.

Bu demek oluyor ki, ne zaman isterseniz, bizimle aşağıda paylaştığımız yollarla iletişim sağlayabilirsiniz:

 

LÜTFEN, LÜTFEN HATIRLAYIN:

Kesinlikle elimizden gelen en kısa sürede size geri dönüş sağlayacağız!

Sizlerleyiz ve sizler için buradayız.

 

Kaynakça

Bu makale Beren Akyürek tarafından Mayo Clinic, Melbourne Üniversitesi ve Kaiser Permanente kaynak alınarak yazılmıştır. Beren Akyürek Lisans eğitimimi Anadolu Üniversitesi (Eskişehir, Türkiye) İktisadi ve İdari Bilimler Fakultesi’ nde tamamladıktan sonra, yüksek lisans eğitimimi York Universitesi (York, Birleşik Krallık) Eğitim Fakültesi’ nde tamamlamıştır. Şu anda çeviriler ve düzenlemeler yapmakta ve tüm yaş gruplarına İngilizce dilini öğretmektedir.