Depresyonla Yaşamak İçin 8 İpucu

Depresyonla Yaşamak İçin 8 İpucu

Depresyonla mücadele ederken her şey daha zorlayıcı hale gelir. İşe gitmek, arkadaşlarla sosyalleşmek yada yataktan dışarı çıkmak bile eziyet gibi gelir. Fakat semptomlarla başa çıkmak ve hayat kalitenizi artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Aşağıda depresyonla yaşamanın sekiz yolunu bulabilirsiniz.

 

Depresyonla Yaşamanın 8 Yolu

Destek Ağı Oluşturun

Depresyonla mücadele ederken kendinize yardım etmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri- ilaç ve terapinin dışında- güçlü bir sosyal destek oluşturmaktır.

Bazıları için bu aile yada arkadaşlarla daha güçlü bağlar kurmak anlamına gelir. Sizi destekleyen sevdiklerinize güvenebileceğinizi bilmek, depresyonunuzu iyileştirmede uzun bir yol kat etmenize yardım edebilir. Diğerleri için, depresyon destek grubu bir çözüm olabilir. Bu kendi bulunduğunuz alanda yer alan bir topluluk grubu olabilir yada sizin ihtiyaçlarınıza uyan online bir destek grubu bulabilirsiniz.

 

Stresinizi Azaltın

Stres altındayken bedeniniz kortizol adı verilen hormonu daha fazla üretir. Kısa bir zaman için, bu iyi bir şey çünkü bu sizin silkelenmenize ve hayatınızda stres yaratan her ne ise onunla mücadele etmenize yardımcı olur.

Fakat uzun vadede, depresyon dahil pek çok probleme sebep olabilir. Stresi azaltmak için ne kadar fazla teknik uygularsanız o kadar iyidir çünkü bu depresif birine dönüşme riskini azaltır.

 

Uyku Hijyeninizi İyileştirin

Uyku ve ruh hali birbiri ile yakından ilişkilidir. 2014 yılındaki bir araştırma majör depresyona sahip insanların %80’inin uyku bozuklukları deneyimlediğini bulmuştur. Fakat, sadece uykuya dalamıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yada sadece sürekli yorgun hissettiğiniz için yataktan kalkmakta zorlanıyor olabilirsiniz.

İyi uyku hijyeni uykunuzun miktarı ve kalitesini iyileştirmede bir çözüm olabilir. Yatağa gitmeden en az bir saat önce elektronik eşyaları kapatın. Kitap okumak için loş ışık kullanın yada başka bir rahatlatıcı aktivite ile meşgul olun.

Yeme Alışkanlıklarınızı İyileştirin

Araştırmalar beslenme ve ruh sağlığı arasında açık bağlantılar bulmaya devam ediyor. Aslında, beslenmeyi iyileştirmenin zihinsel hastalıkları önleyebileceğini ve tedavi edebileceğini gösteren o kadar çok çalışma var ki, beslenme psikiyatrisi ana akım haline geldi.

Depresyonu etkileyebilecek beyin için gerekli birçok besin vardır. Mesela; 2012 yılında yapılan bir araştırma çinko eksikliğinin depresyon belirtilerini artırdığını buldu. Beslenme alışkanlıklarınızı iyileştirmek semptomları azaltmanın anahtarı olabilir. Fakat beslenme alışkanlıklarınızda herhangi büyük bir değişiklik yapmadan önce yada vitamin yada takviyeler almaya başlamadan önce, doktorunuzla konuşun.

Negatif Düşünceleri Nasıl Durduracağınızı Öğrenin

Depresyon sizin sadece kötü hissetmenizi değil ayrıca daha negatif düşünmenize de sebep olur. Bu negatif düşünceleri değiştirmek ruh halinizi iyileştirebilir. Bilişsel davranışçı terapi (CBT), depresyonu ortadan kaldırmak için bilişsel çarpıtmalar olarak adlandırılan yaygın olumsuz düşünce kalıplarını değiştirmeye çalışan bir terapi türüdür.

Ayrıca pek çok kendine yardım kitabı, uygulama ve canlı kurslar sağlıksız düşünme örüntünüzü değiştirmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir.

 

Ertelem Alışkanlığınızı Yenin

Yorgunluk ve odaklanmada zorluk gibi depresyon semptomları ertelemeyi cazip hale getirebilir. İşleri ertelemek depresyonu tetikler. Artmış suçluluk, endişe ve strese sebep olabilir. Son teslim tarihleri belirlemek ve zamanınızı iyi yönetmek önemlidir. Kısa zamanlı hedefler belirleyin ve en önemli şeyleri bitirmek için çok çalışın.

Başarılı bir şekilde bitirdiğiniz her bir görev erteleme alışkanlığınızı kırmanıza yardımcı olacaktır.

Ev İşlerinizi Yönetin

Depresyon, bulaşıkları yıkamak yada faturaları ödemek gibi ev işlerinizi tamamlamada zorluk yaratabilir. Ancak bir yığın evrak işi, kirli bulaşık yığını ve kirli giysilerle kaplı zemin, yalnızca değersizlik duygularınızı büyütecektir.

Günlük işerinizin kontrolünü elinize alın. Küçük adımlarla başlayın ve tek seferde yalnızca bir proje üzerinde çalışın. Ayağa kalkmak ve hareket etmek tek başına daha iyi hissetmenize yardım edebilir. Fakat, ev içinde kaydettiğiniz gelişmeleri görmek çok daha iyi hissetmenizin anahtarı olabilir.

Sağlıklı Yaşam Araç Kutusu Oluşturun

Yardımcı olacağını düşündüğünüz araçlar bir başkası için işe yaramayabilir, yani kendinizi en iyi hissettirecek şeyleri dikkatlice düşünmek önemlidir. Mutlu olduğunuzda yapmaktan hoşlandığınız şeyleri düşünün. Daha sonra, kendinizi kötü hissettiğinizde, bu aktivitelerden birini deneyin.

Ev hayvanınızı kucaklamak, sevdiğiniz bir müziği dinlemek, ılık bir banyo yapmak yada iyi bir kitap okumak yardımcı olabilecek birkaç araçtan biri. Kötü hissettiğiniz zamanlarda deneyebileceğiniz aktivite listesi oluşturun. Daha sonra, gerçekten zor bir zamandan geçtiğinizde denemek için bir tanesini seçin.

Kaynakça

Bu makale Nancy Schimelpfening tarafından yazılmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.