Dijital Çağda Büyüyen Çocuklar İçin Ebeveynlik

Dijital Çağda Büyüyen Çocuklar İçin Ebeveynlik

Bugünün çocukları, yeni dijital çağda büyüyen çocuklardır. Küçük çocukları ve okul öncesi dönemdeki çocukları ebeveynlerinin telefonlarındaki ve tabletlerdeki uygulamalarda gezinirken görmek nadir bir durum değildir. Ebeveynler, çocuklarını korumak ve özellikle onlar için özel olarak geliştirilmekte olan baş döndürücü eğitimi sağlamak ile eğlendirici dijital medya dizisini keşfetmelerine izin vermek arasındaki doğru dengeyi bulma konusunda anlaşılır bir endişe duyuyorlar.

Hem ebeveynlerin hem de çocukların dijital çağda başarılı ve doğru bir şekilde dolaşmalarına yardımcı olmak için, Facebook’un ünlü kurucusunun kız kardeşi Randi Zuckerberg bir çift yararlı kitap yazdı: Biri çocuklar için, diğeri ebeveynleri için. Ebeveynleri hedefleyen, Dot Complicated: Kablolu Yaşamımızı Çözmek, teknoloji-yaşam dengesi oluşturmak, kişisel bilgileri çevrimiçi olarak paylaşmak, özel ve genel bilgiler arasında ayrım yapmak ve bu sorunları çocuklarımızla nasıl tartışacağımız gibi önemli konuları tartışıyor. Çocuklar için yazılmış “Dot” ise, bu sorunları, çocukların anlayabileceği bir dil ile çocuğun bakış açısıyla ele alıyor.

 

Washington Post ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, Randi, iki yaşındaki oğluyla yaşadığı deneyimlere dayanarak dijital çağdaki çocukları büyütmek için bazı ipuçları paylaştı.

 

 

  • Olgunluğa bağlı olarak, Randi çoğu çocuğun ilk akıllı telefonlarını ikinci sınıf ile altıncı sınıf arasında elde edebileceğine inanıyor. Büyük kardeşleri olan çocukların bu sorumluluk için daha erken hazır olduklarına dikkat çekti.
  • Randi, oğlunun dijitallerle vakit geçirme süresini sınırlıyor ve ebeveynlerin, çocuklarına sınırsız erişme izni vermesi yerine, dijital cihazları birlikte kullanarak çocuklarına özel bir deneyim sağlamalarını öneriyor.
  • Yalnızca pasif eğlence sunan cihazlar yerine, zihinsel olarak teşvik edici veya çocuğunuzun yaratıcılığını tetikleyen uygulamaların seçilmesi tavsiye ediliyor.
  • Gizlilik sorunları hakkında çocuğunuzla konuşmaya başlayın. Çocukların ne tür bilgileri paylaşılabilecekleri ve kiminle paylaşılacakları konusunda ebeveynlerinin rehberliğine ihtiyaçları vardır.
  • Sosyal ve fiziksel aktivitelere odaklanmaları için dijital cihaz kullanımlarınızı düzenleyerek çocuklarınız için iyi bir teknoloji-yaşam dengesi modelleyin.

 

 

 

Kaynakça
https://www.horizoneducationcenters.org/blog/bid/330536/Parenting-Your-Child-in-the-Digital-Age

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94