Ekran süresi çocukların dil becerilerini etkiler mi?

Ekran süresi çocukların dil becerilerini etkiler mi?

Ekran süresinden bahsederken, bir kişinin TV, akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve oyun konsolları dahil bir ekrana bakarak geçirdiği herhangi bir zamanı kastediyoruz. Bu, video izleme gibi pasif ekran süresini veya etkileşim unsuru olan bir oyun oynama gibi aktif ekran süresini içerebilir. Ekranların ve dijital cihazların kullanımı son on yılda önemli ölçüde arttı ve sosyalleşme, eğitim ve endüstri için kullanım açısından hızla gelişiyor. Çocukların akıllı telefona sahip olma yaşı artık 9 yaşında ve daha küçük ve daha küçük çocuklar sık ​​sık ekranlara erişebiliyor.

Ebeveynler ve profesyoneller, ekran kullanımının çocukların gelişimi üzerindeki zararlı etkisini belirten çevrimiçi anekdot niteliğindeki büyük miktarda bilgi nedeniyle ekran süresi kullanımı hakkında net bir rehberliğe ihtiyaç duyduklarını ifade ettiler. Endişe verici bir şekilde bu bilgiler, ekranların çocuklarla birlikte kullanılmasına karşı gerçek bir kanıt olarak kolayca yorumlanabilir ve çoğu kez kullanımlarına karşı algılanan bir olumsuzluk vardır. Peki kanıtlar gerçekte ne diyor?

İngiltere için Royal College of Paediatrics and Child Health(Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji), Ocak 2019’da ekran süresinin sağlık üzerindeki etkisine dair kanıtları özetleyen ve ebeveynler ile profesyoneller için tavsiyeler veren bir kılavuz yayınladı.  Ekran başında kalma süresi ile obezite ve depresif belirtiler arasında bir ilişki olduğuna dair kanıt olmasına rağmen, doğrudan bir neden belirlemenin zor olduğunu buldular. Ekran kullanımı ile eğitimsel sonuçlar arasındaki ilişkinin daha da zayıf olduğu görüldü. Ekran süresinin yararlı veya zararlı bir etkisine dair kanıtların genel olarak çok zayıf olduğu ve sonuç olarak şu anda çocuklar için ekran süresi sınırlarıyla ilgili tavsiyelerde bulunamadıkları sonucuna varmışlardır.

Bunun aksine, Kanada ve ABD’de uzmanlar ekran süresi sınırları hakkında önerilerde bulunuyorlar. Çocukların en az 18 aylık olmadan ekran kullanmamalarını ve 2 ila 5 yaş arasındaki çocukların günde 1 saatin altında sınırlı ekran süresine sahip olmaları gerektiğini tavsiye ediyorlar. Ancak bu kılavuzlar, tamamen kanıta dayalı olmadıkları için eleştirildi. Zararın kanıtı genellikle abartılıyor ve potansiyel faydalardan ziyade ekran kullanmanın potansiyel risklerine odaklanılıyor denildi.

Bu çelişkili tavsiyenin bir sonucu olarak, ekran başında geçirilen sürenin sağlık ve esenlik üzerindeki etkilerini araştırmak için daha fazla araştırma yapılması için çağrılar yapıldı. Bu yıl yayınlanan iki çalışma, özellikle ekran süresinin dil gelişimi üzerindeki etkisine baktı.

Fransa’da tamamlanan bir araştırma (Collet ve diğerleri 2019), sabahları anaokulundan veya okuldan önce ekranlara maruz kalan çocukların dil bozukluğu geliştirme olasılığının üç kat daha fazla olduğunu buldu. Günün farklı saatlerinde ekranlara maruz kalmaya baktılar ve sabah maruz kalma en çok dil zorluklarıyla bağlantılıydı. Önceki araştırmalar, hızlı tempolu etkinliklerin çocuklardaki yürütme işlevi üzerindeki etkisini, onları heyecanlandırdığını ve yorduğunu göstermiştir, bu nedenle yazarlar, sabahları ekrana maruz kalmanın çocukların bilgi edinme ve günün geri kalanında öğrenme becerilerini etkileyebileceğini varsaymışlardır.

Kore’de tamamlanan bir başka çalışma (Moon ve diğerleri 2019), akıllı telefon ve / veya tablet kullanımı ile dil gelişimi arasındaki ilişkiye baktı. Benzer şekilde, ekran süresi arttıkça 3 yaşındaki çocuklar için ifade edici dil becerilerinin azaldığını bulmuşlardır. Çalışma, çocuklarda dil gelişimini iyileştirmek için ekran kullanım süresinin kısaltılmasını önermektedir.

Bu çalışmalar, ekran kullanımının dil gelişimi üzerindeki potansiyel bir etkisine işaret etse de, bu alan etrafında kanıt temelini oluşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Öyleyse, ekran süresi sınırlarıyla ilgili net bir rehber beklerken, ebeveynlere (ve kendimizi kullanarak) ne tür tavsiyeler vermeliyiz?

Çocukla izledikleri veya yaptıkları şeyler etrafında etkileşim kurun:

Hem Fransa hem de Kore çalışmalarında, ekran içeriğinin ebeveynler tarafından çocukla tartışılıp tartışılmadığı önemli bir faktör bulunmuştur. Ebeveynleri ekran içeriğini kendileriyle nadiren ya da hiç tartışmayan çocukların dil güçlüğü yaşama olasılığı altı kat daha fazlaydı. Bu, akıllı cihazların kullanımının dil gelişimine zarar vermeyebileceğini, ancak nasıl kullanıldıklarına bağlı olduğunu gösterir. Bu içerik etrafında tartışma veya etkileşim yoksa, özellikle pasif video izleme sırasında çocukların hiçbir şey öğrenmesi olası değildir. Ebeveynlerin çocuklarla izledikleri veya yaptıkları şeyler etrafında etkileşime girmeleri tavsiye edilir ve bu onların gördüklerini anlamalarına ve çevrelerindeki dünyaya uygulamalarına yardımcı olacaktır.

Ekran başında kalma süresi ile diğer etkinlikler arasında bir denge olduğundan emin olun:

Olası zararlı etkiler için öne sürülen nedenlerden biri, ekran kullanımının uyku, egzersiz ve başkalarıyla etkileşimde harcanan zaman gibi diğer olumlu ve önemli faaliyetler için zamanı azaltabileceğidir. Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji tarafından yapılan ana öneri, ailelerin çocuğun ihtiyaçlarına, ekranların kullanılma şekillerine ve ekran kullanımının fiziksel ve sosyal aktiviteler ve uyku. Çocukların dil ve iletişim becerilerini geliştirmenin en iyi yolunun, örneğin banyo zamanı, yemek zamanı veya parka gitme gibi günlük yüz yüze etkileşimlerden geçtiğini biliyoruz, bu nedenle yüz yüze etkileşimlere öncelik verilmesi önemlidir.

Uykuyu koruyun:

Çoğu uzman, çocukların (ve yetişkinlerin) yatmadan önce bir saat boyunca ekranlara maruz kalmamasını tavsiye ediyor çünkü ekranın ışığından gelen uyarının beynin rahatlama yeteneğini etkilediği düşünülüyor. Uykusuzluğun sağlık ve esenlik üzerindeki olumsuz etkileri, konsantrasyon güçlüğü, bilgiyi hatırlamada güçlük ve kötü ruh hali gibi iyi belgelenmiştir.

Evde ekran süresi kullanımıyla ilgili net sınırlar belirleyin (ebeveynler de bunlara bağlı kalıyor!)

İyi bir ekran kullanımı rol modeli sunması gereken yetişkinler de dahil olmak üzere herkesin bunları anlaması ve bunlara bağlı kalması önemli olduğundan, ailelerin evde ekran kullanımı için birlikte kurallar oluşturması yararlı olabilir. Bu, ekransız saatlerin (akşam yemeği sırasında olduğu gibi) veya ekransız bölgelerin (yatak odaları gibi) belirlenmesini içerebilir.

Gerçekçi olun ve olumlu yönleri kabul edin:

Ebeveynlerin çoğu (hepsi değilse de), bir göreve devam etmelerini sağlamak, onlara hak ettikleri bir mola vermek ve uzun bir okul gününün sonunda çocuklara boş zaman sağlamak için düzenli olarak ekran süresini kullanacaktır. Bu blogu yazmak, kendi ekran kullanımımı düşünmemi sağladı (özellikle bunu bilgisayarımda yazmak için harcadığım zaman). Hemen hemen her gün eşimle televizyon izliyorum, uyumadan önce kitabımı bir e-okuyucu ile okuyorum ve akıllı telefonumdaki bir uygulamayı kullanarak meditasyon yapıyorum. İnce motor becerilerin geliştirilmesi, problem çözme becerileri, evde ve işte üretkenlik ve aile ve arkadaşlarla iletişim halinde olma yeteneği dahil olmak üzere akıllı cihazları kullanmanın birçok olumlu yönü olduğunu kabul etmek önemlidir. Ekranlarda geçirilen zaman, modern yaşamın önemli bir parçasıdır ve bu nedenle modern eğitimin gerekli bir parçasıdır. Ebeveynlere, potansiyel olumlu ve olumsuz yanları kabul etmek dahil olmak üzere ekran başında kalma süresi hakkında gerçekleri sağlamamız önemlidir. Çoğu şeyde olduğu gibi bu da, başarmamızı ve mutlu olmamızı sağlayan sağlıklı bir faaliyet dengesine sahip olmakla ilgilidir.

 

 

Kaynakça:https://speechandlanguage.info/blog/2019-12-09-does-screen-time-affect-childrens-language-skills