Ergoterapi ve İyileştirme Modeli

Ergoterapi ve İyileştirme Modeli

Ergoterapi ve iyileştirme modeli birbiriyle yakından ilişkilidir. İyileşme modelinin mental hizmetlerinde kullanımı ergoterapistler için yeni kapılar açabilir.

Bu makale, ergoterapi ve iyileştirme modeli karşılaştırmasına kısa bir genel bakış sunmaktadır. Ve ben de, iyileşme modeline sahip bir kurumda çalışan bir ergoterapist olarak deneyimimi sizinle paylaşıyorum.


Ergoterapi ve İyileştirme Modeli Arasındaki İlişki

Ergoterapi ve model arasındaki yakın ilişki, vakaların, sağlık ve iyileşmenin nasıl göründüğü hakkında bütüncül bir görüşe sahip olduğu gerçeğinden oluşuyor. Her ikisi de, bir kişinin tedavi hayatındaki tüm boyutları göz önünde bulundurmanız ve tedaviye hastalar için anlamlı olan programları uygulamanız gerektiğine inanmaktadır.

Tina Champagne, Amerika Ergoterapi Derneği’nin bir makalesinde şunları söylüyor:

“Temel iyileşme ilkeleri doğası gereği vaka merkezli, işbirliğine dayalı ve esnekliği, tam katılımı, sağlığı geliştirme ve sağlıklı yaşam tarzını desteklemeye odaklanan ergoterapi uygulamaları felsefesi ile tam bir uyum içerisindedir.”

Uygun Destekler Verildiğinde

İyileştirme modelinin sağladığı temel şeylerden biri de, vakaların hastalıklarından arınıp tam ve tatmin edici bir yaşam sürmeleri için iyileşebilecekleri uygun destekleri vermesidir. Ergoterapi için de çoğu zaman bu destekler kilit roldedir.

Ergoterapide programlar, insanların anlamlı faaliyetlere katılmalarına yardımcı olmaya yöneliktir.

Amerikan Psikologlar Birliği tarafından ortaya konan yeni bir öğrenme modülü, mental sağlık sorunu olan kişilerin özellikle uygun yaşam becerilerinin geliştirilmesinden nasıl faydalanabileceklerinin tanımı harika bir şekilde yapmaktadır.

Özetle, olumsuz zihinsel sağlık koşullarına sahip birçok kişi ilk semptomlarını 16-26 yaşları arasında yaşıyor. Bazıları, semptomları ortaya çıkmaya başladığında da ciddi sıkıntıda olabilirler. Bu da, birçok akranın örgün eğitimi bitirmesi, mesleki kariyerlerine başlaması ve ilişkisel becerileri geliştirmesi ve söz konusu vakanın geride kalması demektir. Yaşam becerilerindeki bu boşluklar, semptomların azaldığı durumlarda aşılabilir ancak özel olarak ele alınmaları gerekir.


Bütünsel Bakımın Diğer Boyutları

Ergoterapistler, yaşam becerileri konusunda özel eğitime ek olarak, bir akıl sağlığı ekibine de benzersiz bir arka plan sağlarlar.

Ergoterapistler, bu olumsuz ruh sağlığı koşullarına sahip bireylerin aynı zamanda fark edilmeyecek olumsuz fiziksel sağlık koşullarına sahip olması nedeniyle tedavide hayati önem taşıyan fiziksel sağlık ve fiziksel bozuklukla ilgili eğitimi almışlardır.

Ergoterapistler terapi ortamında hangi özel becerilerin gerekli olacağı ve vakanın bunları yapıp yapamayacağının değerlendirilmesi konusunda da eğitilir.

Ergoterapi ve İyileştirme Modeli İle İlgili Kişisel Not

Hastane idaresi iyileşme modeline geçmeye başladığında psikiyatri bölümünde çalışıyordum. Vakalarım, çoğunlukla yetişkin erkeklerdi.

Güzel bir eğitim programı olan yaşam becerileri gruplarına liderlik ediyordum. Kendimi bir eğitimci gibi hissettim ve vakaları meşgul etmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Yönetim beni iyileştirme modeliyle tanıştırıp grupları temel prensipleri yansıtacak şekilde ayarlamamı istediğinde, çalışma rolüm ve deneyimim tamamen değişti.

Öğretim görevlisi olmak yerine, kolaylaştırıcı ve olanak sağlayıcı oldum. Vakalarımız becerilerle daha iyi meşgul oldular. Grup içeriğimiz çok daha spesifik ve çok daha faydalı oldu çünkü çocuklar ve onların özel sorularıyla yönlendirildi ve oluşturuldu.

Programlamanın yeniden ele alınması ve iyileştirilmesi gereken birçok yönü hala var ancak genel olarak iyileştirme modeliyle gelen düşüncedeki değişiklik ile doğru yönde ilerleme kaydedilebiliyor.


Kaynakça

Bu makale Sarah Lyon, OTR / L tarafından yazılmıştır. Orijinal için lütfen buraya tıklayınız.