Erken Deneyimler Çocukların Gelişimini İleriye Taşıyor

Erken Deneyimler Çocukların Gelişimini İleriye Taşıyor

Hanen SLP ve Klinik Personel Yazarı Lauren Lowry tarafından yazılmıştır.

Erken Deneyimler

Çocuğunuzun gelişimi söz konusu olduğunda, mümkün olan en iyi başlangıcı nasıl sağlayacağınıza dair bilgilerin; doktorların ofislerinde veya çocuğunuzun anaokulunda oldukça fazla bulunduğunu fark etmişsinizdir. 

Aşağıdaki maddelerin, küçük çocukların dil ve düşünme becerilerini desteklediğini biliyoruz:

 • Sohbet etmek.
 • İlgi alanlarını keşfetmek için bir çocuğun liderliğini takip etmek.
 • Oyuncaklarla oynamak ve hayal kurmak.
 • Birlikte kitap paylaşmak.

Bu tür deneyimler sadece çocuğunuza küçükken yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda okul öncesi yıllarının çok ötesinde de çocuğunuza fayda sağlar. Aslında, New York ve Michigan’da ki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, dil ve öğrenme açısından zengin bir ev ortamının çocukların becerilerini hızlandırdığını ve en az 5. sınıfa kadar görülebilecek faydaları olduğunu gösteriyor.

Evde Öğrenme Deneyimleri

Araştırmacılar çok büyük bir grup çocuğu (2,204) ve annelerini çok küçükken evde öğrenmelerine ve 5. sınıfta daha sonraki becerilerini nasıl etkilediğine bakmak için incelediler. Çocuklar 14 aylık ile 5 yaş arasındayken, araştırmacılar bu aileleri dört kez ziyaret ederek şunlara baktılar: 

 • Annelerin çocuklarıyla ne sıklıkta kitap paylaştıkları, onlara hikayeler anlattıkları, harfler, kelimeler ve sayılar hakkında ne sıklıkla konuştukları.
 • Annelerin ve çocukların konuşmalara katılıp katılmadıkları, annelerin çocuklarına cevap verip vermedikleri, çocuklarının öğrenmesini teşvik eden kelimeler ve cümleler kullanıp kullanmadıkları.
 • Çocukları kendilerini ifade etmeye teşvik eden evdeki kitap ve oyuncak türleri (boya kalemleri, kuklalar vb.) ve ince motor ve sayı becerilerini (bloklar vb.) geliştirir.

Çocuklar 5. sınıftayken, benzer şeylere baktılar, ancak annelerin çocuklarıyla yaptıkları konuşma türlerine daha fazla odaklandılar.

Araştırmacılar Ne Buldu?

Dil, konuşma, okuma ve oyun bakımından zengin bir ev ortamına sahip çocuklar, anaokulu öncesi (5 yaş öncesi) okulla ilgili daha güçlü becerilere sahipti. Daha sonra, bu anaokulu becerileri ‘öğrenme için sıçrama tahtaları’ haline geldi, bu da çocukların becerilerini ileriye taşıdıkları anlamına geliyordu, böylece 5. sınıfa geldiklerinde okulla ilgili güçlü becerilere sahip oldular.

Beceriler, beceriler üzerine inşa edilir.

Bu çalışmanın bize söylediği şey, küçük çocuklara evde öğrenme deneyimleri sağlamanın onlara anaokulu tarafından sağlanan becerilerin sağlam bir temelini sağladığıdır. Ardından, bu temel onları öğrenmeye ve büyümeye devam etmeleri için harekete geçirir, böylece yıllar sonra okulla ilgili güçlü becerilere sahip olurlar. Tıpkı bir atlama tahtasından atlayan bir çocuğun, havuz güvertesinin kenarından atladığından daha fazla itilmesi gibi, bu sağlam anaokulu becerileri, öğrenme için sıçrama tahtaları gibi çalışır. Basitçe söylemek gerekirse, erken yaptığınız şey daha sonra bir fark yaratır.

Çocuğumun evde öğrenmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Evde öğrenmek, bir masada oturup çocuğunuza bilgi kartları göstermek ya da onu sayı ya da mektuplarla sıkıştırmak anlamına gelmez! Ayrıca çocuğunuzun öğrenmesine ve gelişmesine yardımcı olacak süslü oyuncaklara veya kitaplara ihtiyacınız yoktur.

Evde zengin dil ve okuryazarlık öğrenme deneyimleri sağlamak şu anlama gelir:

 • Çocuğunuzun ilgi alanları hakkında konuşabilmeniz için çocuğunuzun liderliğini takip edin.
 • İkinizin de eşit olarak katıldığı karşılıklı konuşmalar yapın.
 • Kitapları birlikte paylaşmak, duraklatmanızı ve çocuğunuzun kendi yolunda katkıda bulunmasını beklemenizi sağlar.
 • Çocuğunuzun seviyesinin biraz ilerisinde bir dil kullanın, böylece sizin örneğinizden öğrenebilsin.
 • Çocuğunuzla birlikte ilgisini çeken ve hayal gücünü kullanmasına izin veren oyuncaklarla oynayın.

 Evde öğrenmek hem sizin hem de çocuğunuz için eğlenceli ve keyifli olmalıdır. Konuşmak ve birlikte oynamak için iyi vakit geçiriyorsanız, büyük olasılıkla çok yararlı öğrenme deneyimleri sağlıyorsunuz demektir. Bu deneyimler çocuğunuzun gelişimini hızlandırarak yıllar sonra okuldaki potansiyeline ulaşmasını sağlayacaktır.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Makalenin orijinaline buradan erişebilirsiniz.

Kaynak

Tamis-LeMonda, C. S., Luo, R., McFadden, K. E., Bandel, E. T. ve Vallotton, C. (2019). Erken ev öğrenme ortamı, çocukların 5. sınıf akademik becerilerini öngörür. Uygulamalı Gelişim Bilimi, 23 (2), 153-169.