Hafıza, Düşünme ve Kendini Kontrol Etme Becerilerini Destekleme

Hafıza, Düşünme ve Kendini Kontrol Etme Becerilerini Destekleme

Bellek, düşünme ve kendini kontrol etme, insanların her gün kullandığı üç temel beceridir. Bunların hepsine yürütücü işlev becerileri denir. Küçük çocukların, sağlıklı beyin gelişiminin bir parçası olarak bu becerileri geliştirmeleri için yardıma ihtiyaçları vardır.

Yürütücü işlev becerilerinin üç ana kategorisi vardır:

  1. İşleyen bellek becerileri, çocuğun bilgileri tutmasına ve soruları cevaplamak için kullanmasına yardımcı olur.
  2. Esnek düşünme becerileri, çocuğun farklı fikirler arasındaki ilişkileri bulmasına yardımcı olur.
  3. Kendi kendini kontrol etme becerileri, çocuğun duygularını düzenlemesini ve dürtü kontrolüne sahip olmasını sağlar.

Çocuklar İçin Aktiviteler

Küçük çocuklar öğrenme kuralları ve yapılarında çok fazla desteğe ihtiyaç duyarken, büyük çocuklar daha bağımsız olabilirler. Amaç, çocukları yetişkin düzenlemelerinden yavaş yavaş bağımsızlığa geçebilmelerini sağlamaktır. Çocuk hazır göründüğünde, verilen desteği azaltmaya çalışın. Aşağıdaki etkinlikleri çocuklarınızla deneyebilirsiniz.

Hayali Oyun

Hayali oyun sırasında çocuklar davranışlarını yönlendirmek için kurallar geliştirirler. Karmaşık fikirleri akıllarında tutabilirler ve bu kurallara uyacak şekilde eylemlerini şekillendirebilirler. Seçici dikkat, işleyen bellek ve planlama becerilerini kullanırlar.

Orijinal planlar işe yaramazsa, çocuklar fikirlerini ayarlar ve düşünme becerilerine meydan okuyarak tekrar denerler. Bu yaş aralığındaki çocuklar, birlikte çalışmayı ve sıklıkla birbirlerinin davranışlarını düzenlemeyi öğrenirler. Bu da, öz düzenlemeyi geliştirmede önemli bir adımdır.

Çok çeşitli aksesuarlar ve materyaller sağlayın veya çocukların kendi oyun senaryolarını yazmalarına izin verin. Kitap okuyun, geziye çıkın ve gözlemleme becerilerini desteklemeye yardımcı olmak için insanların neler yaptıklarını çocuğunuza söyleyin.

Hikâye Anlatma

Küçük bir çocuğun hikâye anlatımı daha karmaşıklaştıkça, çocuk bilgileri hatırlamak ve kullanmak için işleyen belleğine güvenir.

Dikkat, işleyen bellek ve öz kontrol becerilerini teşvik etmek için grup hikâyeleri anlatın. Bir çocuk hikâyeye başlar ve gruptaki her kişi buna bir şeyler ekler. Çocukların birbirlerine dikkat etmeleri, olaylar hakkında düşünmeleri ve düşüncelerinin olaylara uyduğundan emin olmaları gerekir.

Çocukların da hikâyeler anlatmasını sağlayın. Hikâye, çocukların hareketlerini yönlendiren bir yapı sunmaktadır. Ayrıca hikâye anlatımı, çocukların dikkat ve takip etmelerini ve yeni bir senaryo oluşturma dürtülerini sınırlandırmalarını gerektirir.

Şarkılar ve Hareket

Müzikle beraber belirli bir şekilde veya ritimde hareket etmek, öz düzenlemeye ve hafızaya katkıda bulunur. Biraz müzik çalın ve çocukların çok hızlı dans etmelerini, sonra yavaşça oynamalarını veya donma dansı yapmalarını sağlayın.

Atlama, denge kurma gibi karmaşık hareketleri teşvik eden tırmanma merdivenleri, tahterevalliler, engel parkurları ve oyunlar gibi fikirleri kullanın.

Stimülasyonu (uyarım) azaltmak ve dikkati odaklamak için daha sessiz aktivitelerle dikkat ve kontrolü teşvik edin. Yavaş nefes alan bir denge aleti veya yoga materyalleri kullanın.

Sessiz Faaliyetler

Faaliyetleri farklı kurallarla eşleştirmek ve sıralamak esnek düşünme becerilerini geliştirir. Çocuklar önce renge, sonra şekle göre sıralayabilir veya eşleyebilir. Giderek daha karmaşıklaşan bulmacalar, bir çocuğun görsel hafızasını ve planlama becerilerini destekler.

Yemek pişirme birçok yürütücü işlev becerisi için pratik sağlar. Bir çocuk talimatları beklemeli, sonra akılda tutması için hafızasını kullanmalıdır. Ayrıca ölçerken ve sayarken odaklanmaları gerekir.

 

Kaynakça: https://newhorizonacademy.net/building-memory-thinking-self-control-skills-3/

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42 
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94