İlk Kelimelerin Temelini Atmak

İlk Kelimelerin Temelini Atmak

Hanen Sertifikalı SLP ve Klinik Personel Yazarı Lauren Lowry tarafından yazılmıştır.

 İnternette hızlı bir arama yaparsanız, ebeveynlere çocukların konuşmayı öğrenmelerine yardımcı olacak yollar sunan birçok kaynak bulacaksınız. Çoğu kaynak, çocukların ilk sözlerine büyük önem verir ve bu ilk kelimeleri teşvik etmek için etkinlikler sağlar.

Ama her şey kelimelerle ilgili değil.

Konuşmayı öğrenmek, bir çocuk ilk kelimelerini söylemeden çok önce başlar. Aslında, bir çocuğun kelimelerle iletişim kurabilmesi için öğrenmesi gereken birçok şey vardır. İşte kelimelerin yapı taşlarından bazıları ve bunları çocuğunuzla birlikte cesaretlendirmek için bazı ipuçları.

Ses Yapmak

Çocuklar konuşmayı öğrenmeden önce çeşitli sesleri çıkarmak için seslerini ve ağızlarını nasıl kullanacaklarını öğrenmelidirler. Bu, bebekken mırıldandıklarında başlar ve sonunda “ba ba ba” gibi diziler halinde mırıldanmayı öğrenirler.

İpucu: Çocuğunuzun seslerini kopyalamak, çocuğunuzu daha fazla ses çıkarmaya teşvik etmenin harika bir yoludur. Çocuğunuzun seslerini kopyaladıktan sonra duraklayın ve çocuğunuza bakarken bekleyin ve sizi geri kopyalayıp kopyalamadıklarını görün. Bu taklitçi oyunu aynanın önünde yapmak özellikle eğlenceli olabilir. Ayrıca “eğlenceli kelimeler” kullanarak çocuğunuzun çıkardığı sesleri fark etmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunlar doğal bir şarkı söyleme melodisi olan kelimelerdir, örneğin “whoops!”, “uh oh” veya “wheee!” Bu kelimeleri abartırsanız, bu çocuğunuzun dikkatini çekebilir. Şarkı söylemek, çocuğunuzun sesleri fark etmesine yardımcı olmanın bir başka harika yoludur. Bazen çocuklar daha kelimeleri anlamadan bir melodiyle birlikte sesler çıkarmaya çalışırlar.

Anlamak

 Ne anlama geldiğini bilmiyorsanız bir kelimeyi doğru kullanmak imkansızdır. Bu nedenle çocuklar genellikle konuşmaya başlamadan önce birkaç kelimeyi anlarlar.

İpucu: Çocuğunuza, sesiniz ve eylemleriniz aracılığıyla kelimelerin ne anlama geldiğini göstererek anlamasını geliştirin. Çocuğunuzun öğeyi adıyla bağlayabilmesi için, onlar hakkında konuşurken nesneleri işaret edin veya tutun. Kelime anlamlarını göstermek için başka hareketler kullanın, örneğin “Çok büyük!” derken kollarınızı büyütmek gibi. ya da “Lütfen buraya gelin” derken çocuğunuzun gelmesini işaret etmek gibi. “Şşşş, bebek uyuyor” derken sesinizi kısmak gibi kelimelerin ne anlama geldiğini göstermek için de sesinizi kullanabilirsiniz. Tekrarlama ayrıca çocukların kelimelerin ne anlama geldiğini anlamalarına yardımcı olur. Çocuklar günlük yaşamlarında kullanılan aynı türden tanıdık kelimeleri ne kadar çok duyarlarsa, bu kelimelerin ne anlama geldiğini anlamaya başlamaları daha olasıdır.

Hareketleri Kullanmak

Çocuklar ilk kelimelerini söylemeden önce, genellikle dikkatlerini çeken şeyleri işaret etmek, almak için kollarını kaldırmak ve bir şey istemedikleri zaman başlarını sallamak gibi bazı jestleri kullanmayı öğrenirler.

İpucu: Çocuğunuzun hareketleri öğrenmesine yardımcı olmanın en iyi yolu, hareketleri kendiniz kullanmaktır. Çocuğunuzla konuşurken sadece hareketler ekleyin ve çocuğunuz size mesaj gönderdiğinde de bir hareket ekleyebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz tezgahın üzerindeki bardağına uzanır ve “ahh” derse, bardağı gösterip “Ah, fincanınızı istiyorsunuz” diyebilirsiniz. Çocuğunuz yalnızca mesajıyla eşleşen kelimeyi duymakla kalmayacak, aynı zamanda işaret ettiğinizi de görecek ve bu, sonunda kopyalayacakları bir şey olabilir.

Etkileşim

Keyifli etkileşimler sırasında sırayla ileri geri gidebilmek çocukların dili duymasını ve öğrenmesini sağlar. Bu etkileşimler çocuklara konuşmaların nasıl işlediğini öğretir (konuşmaya başlamadan çok önce). Çocuklar ebeveynleriyle eğlenceli etkileşimler kurduklarında, iletişimin ileri geri doğasını deneyimlerler, ebeveynlerinin yaptıklarına ve söylediklerine dikkat ederler ve ilgi alanlarını paylaşmayı öğrenirler.

İpucu: Çocuğunuzun liderliğini takip etmek, etkileşimi sürdürmenin en kolay yoludur. Çocuğunuzun ilgisini gözlemler ve yaptıklarına katılırsanız, çocuğunuz anı sizinle paylaşmak ve etkileşimi sürdürmek için motive olacaktır. Etkileşim ne kadar devam ederse, çocuğunuzun sizden öğrenmek için daha fazla fırsatı olacaktır. 

Çocuğunuza yeni şeyler öğretmek için etkileşimi yönlendirmek cazip gelebilir, ancak durup etkileşimi onun yönetmesine izin vermek için beklerseniz daha fazlasını öğreneceklerdir.

Konuşmayı öğrenmek bir gecede olmaz. Çocuğunuzun kelimeleri kullanmayı öğrenmesi için bu yapı taşlarına sahip olması gerekir. Çocuğunuzun önderlik etmesine, önemli kelimeleri tekrar etmesine, jestleri kullanmasına ve çocuğunuzun seslerini taklit etmesine izin verdiğiniz eğlenceli etkileşimler yaparak, çocuğunuzun iletişim becerilerinin gelişmesinin önünü açacaksınız.

Hanen Merkezi Hakkında

1975 yılında kurulan Hanen Center, küresel erişime sahip Kanadalı kar amacı gütmeyen bir hayır kurumudur.

Misyonu, ebeveynlere, bakıcılara, erken çocukluk eğitimcilerine ve konuşma-dil patologlarına, küçük çocukların mümkün olan en iyi dil, sosyal ve okuryazarlık becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve eğitimi sağlamaktır. Bu, dil gecikmesi olan veya risk altında olan çocukları, otizm gibi gelişimsel zorlukları olan ve tipik olarak gelişen çocukları içerir.

Daha fazla bilgi için lütfen www.hanen.org adresini ziyaret edin.

Hanen Merkezi Kayıtlı bir Hayır Kurumudur.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.