Okul Çağı Çocuklarında Dil ve Konuşma Sorunları

Okul Çağı Çocuklarında Dil ve Konuşma Sorunları

Dil ve konuşma alanında oluşabilecek sorunlar, çocuğunuzun okuldaki eğitiminde zorluk çıkartabilir. Bir dil ve konuşma terapisti (DKT) çocuğunuzun başarılı olmasında yardımcı olabilir.

Bu başlıkta öğrenecekleriniz:

  • Okulda oluşabilecek iletişim sorunları
  • Dil ve konuşma sorunlarının öğrenmeye olan etkisi
  • Dil ve konuşma terapistinin rölü

Okulda oluşabilecek iletişim sorunları:

Çocuğunuz okula başlamadan önce, dil ve konuşma sorunu için yardım almış olabilir veya çocuğunuzun bir dil ve konuşma sorunu olduğunu okula başladığında farkedebilirsiniz. Çocuğunuzun karşılaşabileceği sorunlar şunlar olabilir:

Konuşma sesleri:  Çocuğunuz konuşma seslerini üretirken sorun yaşayabilir. Anlaşılır bir şekilde konuşmuyorsa başkaları tarafından anlaşılması zorlaşabilir.

Dil ve okuryazarlık: Çocuğunuz çevresinden konuşulan konuları anlamakta zorluk çekebilir. Kendisine verilen yönergeleri iyi izleyemez ve sorulan sorulara doğru bir şekilde cevap veremez. Başkalarına düşüncelerini anlatması onun için oldukça zor olabilir. Doğru kelimeleri söyleyemebilir veya sadece kısa cümleler kurabilir. Dil sorunları da okuma ve yazmayı zorlaştırabilir.

Sosyal iletişim: Çocuğunuz akranlarıyla konuşurken sorun yaşayabilir. Kolaylıkla yeni arkadaşlıklar kuramayabilir. Başkalarının düşüncelerini ve hislerini anlamayabilir.

Bilişsel iletişim:Bunlar çocuğunuzun hatırlaması, sorunları çözmesi ve hayal gücünü kullanması gereken düşünme becerileridir. Öğrenme güçlüğü ve beyin hasarı bu tür konularda sorunlara neden olabilir.

Beslenme ve yutma: Bir okul sorunu olarak yemek yemeyi garip bulabilirsiniz, fakat bu da sorun olabilir. Beslenme ve yutma problemleri çocuğunuzun gün boyunca yeterince yiyip içmesini zorlaştırabilir. Bu da öğrenmeyi etkiler. Ayrıca öğle yemeği veya atıştırmalık yiyecek gibi sosyal aktiviteleri çocuğunuz için zorlaştırabilir.

Kekemelik: Çocuğunuz düzgünce konuşma konusunda sorun yaşayabilir. Sesleri veya kelimeleri sık sık tekrar edebilir veya konuştuğunda uzun duraklamalar yapabilir. Kekemelik, soruları cevaplamayı veya sınıfta konuşmayı zorlaştırabildiği gibiarkadaşlarla konuşmayı da zorlaştırabilir.

Ses: Çocuğunuzun sesi kısık olabilir veya sesini kaybetmiş olabilir. “Nazallık” adı verilen ve burnundan konuşuyormuş gibi hissiyatı veren sesler çıkarabilir. Sesi çok yüksek veya çok kısık olabilir. Ses sorunları sınıfta veya arkadaşlarla konuşmayı zorlaştırabilir.

Dil ve konuşma sorunlarının öğrenmeye olan etkisi:

İletişim kurmak için dil becerilerine ihtiyacınız var ve öğrenmek için öncelikli olarak iletişim kurmanız gerekiyor. Dil biçimleri okuma, yazma, işaret etme, dinleme ve konuşmadır. İletişim becerileriniz ne kadar iyi olursa, okulda o kadar başarılı olursunuz. Çocuğunuzun dil ve konuşma problemleri mi var? Sınıf düzeyindeki çalışmalar yapamayabilir; ayrıca okuma, yazma ve heceleme zorluğu yaşayabilir. Bir kişinin başını sallaması veya siz konuşurken uzaklara bakması gibi sosyal ipuçları anlamayabilir.

Testlerde zorluk çekebilir ve okula gitmek istemeyebilir. Bir dil ve konuşma terapisti çocuğunuzu görmelidir. Çocuğunuzun yeteri kadar izlenmesi için bir sürece ihtiyaç vardır.

Çocuğunuz test için bir çocuk çalışma ekibine yönlendirilebilir. Özel eğitim öğretmenleri, psikologlar veya başkalarıyla birlikte dil ve konuşma terapisti bu ekibin bir parçası olabilir.

Dil ve konuşma terapistinin rölü:

Dil ve konuşma terapisti, çocuğunuzun dil ve konuşma becerilerini test edecek ve çocuğunuzun terapiye ihtiyacı olup olmadığına karar verecektir. Her okulun hizmet vermeye başlaması için bir süreç vardır; dil ve konuşma terapisti veya okuldaki diğer eğitimciler bu süreci izlemenize yardımcı olacaklardır.

Çocuğunuz bireysel veya küçük bir grupla dil ve konuşma terapisi alabilir. Dil ve konuşma terapisti çocuğunuzun sınıfına girebilir ve öğretmeni ile birlikte çalışabilir; ayrıca çocuğunuzla birlikte sınıfta neler öğrendiği konusunda çalışacaktır. Dil ve konuşma terapilerinin amacı, çocuğunuzun okulda başarılı olmasına yardımcı olmaktır; ayrıca dil ve konuşma terapisti çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu hizmetleri almasını sağlayan bir ekibin parçası olarak çalışacaktır.

Unutmayın;

“Dil ve konuşma sorunları çocuğunuzun okuldaki başarısını etkilememelidir. Dil ve konuşma terapistleri sizlere yardımcı olabilir.”

Kaynakça:https://www.asha.org/public/speech/development/Speech-and-Language-Services-in-Schools/