Özel Eğitim Alan Çocuğunuza Yardım Etmenize Yardımcı Olacak En İyi 10 İpucu

Özel Eğitim Alan Çocuğunuza Yardım Etmenize Yardımcı Olacak En İyi 10 İpucu

Özel eğitimci olmak çok zorlu bir görev olabilir.  Öğretim, evrak işleri, BEP toplantıları ve yardımcı profesyonelleri denetlemek, günün sonunda özel eğitim öğretmenini tükenmiş bırakır.  Özel eğitim öğretmenlerinin %50’sinin 5 yıl içinde işten ayrılması şaşırtıcı değildir.

Ebeveynler, özel öğretmenlerinin nefes almasına yardımcı olarak özel ihtiyaçları olan çocuklarının başarılı olmasına yardımcı olabilirler!

İşte nasıl yapılacağı:

Dahil olun

1. Okulda Gönüllü Çalışmak

Okulda neler olup bittiğini bilin ve çocuğunuzun eğitiminde aktif bir katılımcı olun. Çocuğunuzun sınıfında veya okul gezilerinde gönüllü olarak çalışacak zamanınız ve yeteneğiniz varsa, bu her zaman yardımcı olur.

2. Malzemelere Yardım Edin

Çalışan ya da okul günü boyunca başka işleri olan ebeveynler için de bu sürece dahil olmanın başka yolları vardır. Çocuğunuzun öğretmenine, sınıfa bağışlayabileceğiniz herhangi bir sınıf malzemesine ihtiyaç olup olmadığını sorabilirsiniz.

3. Okuldan Sonra Gönüllü Olun

Katılımcı olmanın bir başka harika yolu da çocuğunuzla birlikte okul sonrası ve akşam etkinliklerine katılmaktır. Bu etkinlikler çocuğunuzun sosyalleşme becerilerini geliştirmesi için her zaman harika bir yoldur ve çoğu zaman müfredata dayalıdır.

Tutarlı Olun

Çocuğunuzun kendini rahat ve güvende hissetmesi için ebeveyn olarak tutarlı olmanız önemlidir. Çocuklar rutine ihtiyaç duyarlar, bu nedenle lütfen bir tür gece ve hafta sonu programı yapmaya özen gösterin.

4. Bir Rutine Bağlı Kalın

Çocuğunuz her gün eve geldiğinde yarım saat mola verebileceğini, bir şeyler atıştırabileceğini, ödevlerini yapabileceğini, bir dizi izleyebileceğini, akşam yemeği yiyebileceğini, kitap okuyabileceğini, dişlerini fırçalayabileceğini ve sonra yatabileceğini bilirse, hazırlıklı olacak ve beklentileri anlayacaktır.

5. Okul ve Ev İçin Aynı Sistemi Kullanın

Çocuğunuz iletişim kurmak için görseller kullanıyorsa, bu görsellerin evde olduğu gibi okulda da aynı olduğundan emin olun.

Çocukları okulda başarılı olursa evde bir ödül sistemi kurmak isteyen ebeveynler bana başvurdu. Ebeveyn bunu uygulayabileceğinden emin olduğu sürece bunu teşvik ediyorum. Eğer çocuk harika bir gün geçirdiyse, onu parka götürün, dondurma alın ya da ödül olarak söz verdiğiniz lego setini alın.

Ev Ödevi

Bazı çocuklar için, belirlenmiş bir ev ödevi zamanı yaratmak ve çalışmalarını tamamlamaları için güzel bir alan oluşturmak yeterli değildir (yine de bunların her ikisinin de yapılmasını şiddetle tavsiye ediyorum!).

6. Ev Ödevi Zamanında Orada Olun

Lütfen çocuğunuz ödevini yaparken yanında olmak için zaman ayırmaya çalışın, böylece herhangi bir sorusu olduğunda ona ulaşabilirsiniz.

7. Ödev Şikâyetlerini Çocuğa Değil Öğretmene Yöneltin

Çocuğunuzun öğretmeni ödev verdiyse, bunun çocuğun yararına olduğuna güvenin. Çocuğunuza erken yaşlardan itibaren ödevin önemli olduğu öğretilirse, ilerleyen yaşlarda ödevlerini yapmasını sağlamak sizin için o kadar zor olmayacaktır. Verilen ev ödevinin çocuğunuz için gerçekten çok zor veya çok talepkar olduğunu düşünüyorsanız, öğretmeni ve özel eğitimcisi ile konuşun. Çocuğunuzun yetenek düzeyine göre bazı kolaylıklar sağlanması mümkün olabilir.

Destekleyici Olun

Çocuğunuzun öğretmenine ve çocuğunuza destek olun. Bir öğretmenin rolünün çocuğunuzun potansiyelinin tamamına ulaşmasına yardımcı olmak olduğunu takdir edin. Onlar çocuğunuz için bir savunucudur!

8. Çocuğunuzun Öğretmenini Destekleyin

Bir sorun varsa, yargılayıcı veya eleştirel olmaktan kaçınmaya çalışın. Öğretmenle bir görüşme ayarlayın ve açıklamayı açık bir zihinle dinleyin. Öğretmen çocuğunuz için en iyi olanı yapıyorsa, eylemlerini size mantıklı gelecek şekilde açıklayabilmelidir.

9. Çocuğunuzu Destekleyin

Bir ebeveyn olarak çocuğunuza destek olmanız da çok önemlidir. Bu, sizin yönlendirmeyeceğiniz bir yolu keşfederken onları desteklemek anlamına gelebilir. Çocuğunuzun seçimleri sizin onlar için seçeceğiniz seçimler olmayabilir, ancak bunu bağımsız bir birey yetiştirdiğinizin bir işareti olarak görün ve gurur duyun.

Çocuğunuzun ilerlemesi yavaş ve başarıları az olsa bile destekleyici ve teşvik edici olun. Çocuğunuzun başarılı olabilmesi için sizin koşulsuz sevginizi bilmesi gerekir.

Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirin

Çocuğunuzun öğretmeni onun tek eğitimcisi değildir. Ebeveyn, çocuğun hayattaki ilk öğretmenidir, bu yüzden bu fırsatı değerlendirin! Öğrenmeyi uygulamalı hale getirerek eğlenceli hale getirin.

10. Eğlenceli Bir Öğrenme Ortamı Yaratın

Ebeveyn olarak, çocuğunuza öğretmenlerinin yapamayacağı şekilde öğretme fırsatına sahipsiniz. Doğa hakkında bilgi edinmek için park gezilerine çıkın, kesirleri geliştirmek için bir yemek programı hazırlayın, el yazısı alıştırması yapmak için teşekkür notları yazın, şefkatin önemini öğretmek için gönüllü olun, okumada kod çözme becerilerine yardımcı olmak için kelime oyunları oynayın, yaşam becerilerini tanıtmak için çocuğunuzu ev işlerine dahil edin ve matematik akıcılığı için çek defterini dengelemenize yardımcı olmalarına izin verin.

Her anı bir öğrenme fırsatı olarak kullanın ve çocuğunuzun doğal merakını ve yeteneklerini teşvik ederek onun amigosu olun.

Özel eğitime yardımcı olmak için ne gibi ipuçlarınız var?

Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz. 

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.