Psödoanevrizma Her Zaman Tedavi Edilmeli Mi?

Psödoanevrizma Her Zaman Tedavi Edilmeli Mi?

Bir psödoanevrizma veya damarların psödoanevrizması, bir kan damarı duvarı yaralandığında ve sızan kan çevre dokuda toplandığında ortaya çıkar. Bazen yanlış anevrizma denir. Gerçek bir anevrizmada, arter veya damar zayıflar; ve şişkinlikler, bazen kan dolu bir kese oluşturur.

Psödoanevrizma</strong>; ince, esnek bir tüpün (kateter) kasık arterine (femoral arter) yerleştirildiği ve kalbinize kadar kan damarlarından geçirildiği bir prosedür olan kardiyak kateterizasyonun bir komplikasyonu olabilir. Kardiyak kateterizasyon genellikle kalp hastalığını teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılır. Kan sızdırır ve kateterin yerleştirildiği atardamarın dışında toplanırsa, psödoanevrizma bu işlemden sonuçlanabilir.

Psödoanevrizmalar, aşağıdakilerin bir sonucu olarak vücuttaki diğer arterlerde de oluşabilir:

  • Enfeksiyon
  • Anevrizma yırtığı
  • Ameliyat
  • Travma

Kardiyak kateterizasyona bağlı femoral arterin küçük bir psödoanevrizması tespit edilemeyebilir ve herhangi bir komplikasyona neden olmayabilir. İşlemden günler veya haftalar sonrasına kadar fark uzamayabilirsiniz. Doktorunuz, kendi kendine gidip gitmediğini görmek için dikkatli bir bekleme yaklaşımı ve ara sıra çift yönlü ultrason testi önerebilir.

Psödoanevrizma 2 santimetreden daha genişse veya kan sulandırıcı gibi bazı ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuz muhtemelen bu tedavilerden birini önerecektir:

  • Ultrason destekli kompresyon onarımı. Bu tedavide doktorunuz ultrason görüntüleme kullanarak psödoanevrizmanızı arayacaktır. Psödoanevrizma bulunduktan sonra, doktorunuz yerleşik kanı serbest bırakmak için üzerine bastırır.
  • Ultrason destekli ilaç. Bu tedavide doktorunuz, psödoanevrizmaya kan pıhtısı oluşturan bir ilacı (trombin) bulmak ve enjekte etmek için ultrason görüntüleme kullanır. İlaçlar birikmiş kanın pıhtılaşmasına neden olur.
  • Ameliyat. Doktorunuz ultrason destekli tedavinin işe yarayacağını düşünmüyorsa, düzeltmek için ameliyat önerebilir.

 

Kaynakça

Bu yazı Mayo Clinic websitesi tarafından hazırlanmıştır. Orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.