Yutma ve Beslenme Bozuklukları

Yutma ve Beslenme Bozuklukları

Bebeğiniz doğduğunda, muhtemelen tüm ayak parmaklarını saydınız ve doğumdan kısa bir süre sonra onu beslediniz. Emzirmek ilk başta biraz deneme yanılma gerektirebilir, ama ya bebeğiniz beslenmede sorun yaşarsa? Beslenme ve yutma bozukluğu olan çocuklar çok çeşitli semptomlar gösterebilir. Yiyecekleri yeterince tüketemeyen çocuklar tıbbi komplikasyonlar açısından risk altındadır.

Yutma Bozukluklarına Genel Bakış

Yutma bozukluklarına disfaji denir. Yutma bozukluğunun üç olası aşaması vardır. Çocuğunuzun, yutmanın özafageal evresiyle ilgili bir sorunu varsa, bu, yiyeceği yemek borusundan ve midesine sokmakta sorun yaşadığı anlamına gelir. Faringeal fazda problemleri olanlar, bir yutmanın başlangıç ​​aşamalarında sorun yaşarlar. Boğulmayı önlemek için hava yolunu kapatamayabilirler. Oral evresini etkileyen yutma bozukluğu olan çocuklar çiğneme veya emme sorunu yaşarlar.

Beslenme Bozukluklarına Genel Bakış

Beslenme bozukluğu olan çocuklar yiyecek almakta güçlük çekerler. Ayrıca yiyecekleri ağızlarına yerleştirmekte zorlanırlar ve çiğnerken çoğu zaman dudaklarını tamamen kapatamazlar.

Semptomlar

Yutma ve beslenme bozukluklarının tipik semptomları çocuktan çocuğa değişecektir. Küçük çocuklar yiyecekleri reddedebilir veya beslenmesi 30 dakikadan uzun sürebilir. Beslenirken uyuşuk veya sinirli görünebilirler. Bazı çocuklar vücutlarını sertleştirir veya sırtlarını bükerken, diğerleri öksürür veya öğürür. Ebeveynler ayrıca, çocuğun yemek sırasında tıkalı göründüğünü veya ses kalitesinin kısık veya ıslak olduğunu fark edebilir. Kusma ve sık sık tükürme de meydana gelebilir. Bebekler emme sırasında aşırı zorluk çekebilirken, daha büyük çocuklar belirli bir dokuya sahip yiyecekleri yemeyi reddedebilir.

Komplikasyonlar

Yetersiz beslenme, çocuğu yetersiz beslenme ve dehidrasyon riskine sokabilir. Bazen yiyecek hava yoluna girebilir. Bu çocuklar ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonları riski altındadır. Diğer insanlardan farklı yediklerinin farkında olan daha büyük çocuklar, sosyal durumlarda da utanç yaşayabilir.

Tedavi seçenekleri

Yutma ve beslenme bozuklukları en iyi şekilde bir dil ve konuşma terapisti (DKT), veya bir fizyoterapist, bir psikolog ve bir çocuk doktoru içerebilen bir profesyonel ekip tarafından tedavi edilir. Bu uzmanlar, çocuğunuzun özel ihtiyaçlarına yönelik bir beslenme tedavi planı geliştirmek için birlikte çalışmalıdır.

Tıbbi tedavi

Çocuğunuzun reflü veya mide içeriğinin yemek borusuna hareketinde sorun varsa ilaçlardan fayda görebilir. Ciddi beslenme yetersizliklerinden muzdaripse, muhtemelen bir doktor bir beslenme tüpü yerleştirecektir.

Fizik Tedavi ve Konuşma Terapisi

Fizyoterapist, kas dengesini, omurga hareketliliğini ve solunum sorunlarını iyileştirerek beslenmeyi ve yutmayı desteklemek için çalışabilir. DKT, çiğneme ve yutmadan sorumlu kasların gücünü geliştirmek için çocukla birlikte çalışabilir.

Davranışsal Müdahale

Davranışsal müdahale genellikle beslenme ve yutma bozukluğu olan çocuklar için faydalıdır. Örneğin, yiyeceklerin belirli kıvamlarını kabul etmekte güçlük çekenler, kademeli olarak farklı türde yiyecekler yemeye teşvik edilecektir. DKT, muhtemelen çocuğunuzu yemek zamanlarında zaten hazır yediği yiyeceklerle beslemenizi söyleyecektir. Ardından, çocuğunuza farklı bir tadı veya dokusu ile değiştirilmiş aynı yiyeceği sunun. Örneğin, çocuğunuz kolayca elma püresi yiyorsa, biraz tarçın eklemeyi deneyin. Çocuğunuz sadece gevrek mısır gevreği yiyorsa, mısır gevreğini biraz sütle yumuşatmayı deneyin. Çocuğun bunalmaması için yiyeceklerdeki değişiklikler aşamalı olarak uygulanmalıdır.

Kaynakça: https://www.speechbuddy.com/blog/speech-disorders/swallowing-and-feeding-disorders/