Sosyal Medyanın Çocuklar, Gençler ve Aileler Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sosyal Medyanın Çocuklar, Gençler ve Aileler Üzerindeki Etkisi Nedir?

Bugünler de çocuklar ve gençler arasında sosyal medya kullanımı oldukça yaygınlaştı. Sosyal iletişimi destekleyen facebook, twitter gibi web siteleri ile oyun ve video içeren herhangi bir web sitesinin, sosyal iletişim başlığı altında yer aldığı düşünülüyor. Son yıllarda bu siteler gittikçe hızlanarak büyüyor ve bugünün gençlerine eğlence ve iletişim anlamında bir kapı açıyor. Son anket sonuçlarına göre, gençlerin %22 si sevdikleri bir siteye günde en az 10, ergenlerin yarısı ise günde en az bir kere giriş yapıyor. Gençlerin %75’nin kendilerine ait cep telefonları var ve % 25 i bunu sosyal medya için, % 54 ü mesaj atmak için ve %24 ü bilgisayar üzerinden mesaj atmak için cep telefonu ve internet kullanıyor. Yani sonuç olarak, jenerasyonun büyük bir bölümü sosyal ve duygusal gelişimini internet ve telefon üzerinden gerçekleştiriyor.

Bununla birlikte, gençlerin ve çocukların akran baskısına olan duyarlılıkları ve kendilerini düzenlemeyle ilgili sınırlı kapasitelerinden dolayı; sosyal medya ile tecrübe kazanıyorlar ve risk altındalar. Önceki çalışmalar gösteriyor ki; cinsel içerikli telefon mesajları, gizlilik sorunları ve sanal zorbalık içeren; cinsel deneyimler, fiziksel şiddet ve grup kurma gibi problemler eylemi gerçekleştirmeden sadece gözlemlenen davranışların sık görülen ifadeleridir. Farkındalık gerektiren diğer problemler ise internet bağımlılığıyla eş zamanlı görülen uykusuzluktur.

Bu ve benzeri sebepler nedeniyle; aileler, sosyal medya ortamı hakkında bilgi sahibi olmalı ve sosyal medya ortamında sunulan her şeyin çocuklar ve gençler için sağlıklı bir çevre sunmadığı konusunda bilinçli olmalıdır. İnternetin verimli ve doğru kullanımı, çocuklar için olası tehlikeleri ve bu tür durumlarda ne yapılacağı ile ilgili mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Kaynakça: http://pediatrics.aappublications.org/content/pediatrics/127/4/800.full.pdf

O'Keeffe G.S & Clarke-Pearson K (2011). The Impact of Social Media on Children, Adolescents, and Families, Journal of American Academy of Pediatrics,127(4): 800-804.

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog