Çocuğunuzun Yiyecekleri Yere Atmasını Nasıl Durdurabilirsiniz?

Çocuğunuzun Yiyecekleri Yere Atmasını Nasıl Durdurabilirsiniz?

Ailecek oturduğunuz akşam yemeğinde büyük çocuklarınız birbirlerine bağırırlarken yeni yürümeye başlamaya başlayan çocuğunuz da masadaki her şeyi yere atabilir. Çocuğunuzun masaya oturtmasını ve yemeğin tadını çıkarmak isteyebilirsiniz ancak küçük çocuğunuzun aklında başka şeyler vardır.
 

Çocuğunuz çok uzun süre harcayarak yaptığınız yemeği yemek yerine, hepsini yere mi atıyor? Çocuk yetiştirmenin en sinir bozucu aşamalarından biri budur ve pek eğlenceli olmasa da bunun üstesinden gelmek durumunda kalabilirsiniz.

Çocuğunuz yere yiyecek atıyorsa ve onu durdurmak istiyorsanız, işte bu can sıkıcı ebeveynlik aşamasına son vermek için dört ipucu:

Tabaklarındaki Yiyecekleri Sınırlayın.
Çocuğunuzun yiyecekleri sürekli atıyorsa, tabağını çok doldurmayın. Böylece kendinizi de zaman kaybından ve hayal kırıklığından kurtaracaksınız. Bazen, seçeneklerin sınırlandırılması, çocuğunuzun tabaktakileri atmaya olan ilgisini azaltabilir çünkü önlerinde bulunan yiyecekler karşısında bunalmayacaklardır.

Çocuğunuzla Birlikte Oturun.
Bazen, tek istedikleri şey dikkat çekmek olabilir ve tüm yiyecekleri yere fırlatarak, yaptıkları şeyi durduracağınızı ve onlarla ilgileneceğinizi bilirler. Onlarla birlikte akşam yemeği yemeyi deneyin, iyi tavırlar sergileyin.

Çocuğunuzu sohbete dâhil edin. Günlerinin nasıl geçtiğini sorun ve yiyecekler hakkında konuşun. Bu, çocuğunuzun bu zamanda yemek yiyeceği anlayışını geliştirmesine yardımcı olabilir ama yine de sizin dikkatinizi çekecektir.

Özel Tabaklar Kullanın.
Yiyecekleri atmayı seven bir çocuk için mükemmel olan bazı yaratıcı tabaklar vardır. Masaya yapışan tabaklardan, yemek yerken oynamaya teşvik eden tabaklara kadar bu seçeneklerden birini veya birkaçını denemek yemek vaktini herkes için daha az sinir bozucu hale getirebilir.

Derin bir nefes alın.
Sadece derin nefes alın ve sabredin. Çocuğunuz yakında yemek vakitlerinde sadece yiyeceklerini tabağında tutmakla kalmayacak, aynı zamanda tabağından yemek yiyebilecek kadar da yetenekli olacaktır. Bu, birçok ebeveynin olmasını bir an önce istediği bir aşamadır ve bunun asla gerçekleşmeyeceğinden endişelenebilirsiniz ama endişelenmeyin, olacaktır.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/slideshow/stop-toddler-throwing-food-floor/

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog