Parkinson Hastaları Ne Tür Konuşma ve İletişim Sorunları Yaşarlar?

Parkinson Hastaları Ne Tür Konuşma ve İletişim Sorunları Yaşarlar?

Konuşma ve sesle ilgili sorunlar: Konuşmanız ve sesinizle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz, konuşma seslerinizin net olmadığını veya eskisinden daha hızlı konuştuğunuzu görebilirsiniz. Anlaşılmak için yavaşlamanız gerektiğini de görebilirsiniz. Ne kadar hızlı konuştuğunu kontrol etmek de zorlaşabilir.

Sesiniz değişmiş olabilir

Kararsız ve monoton

Çok sessiz konuşma

Eskisinden daha derin

Boğuk, boğaz ağrısı olan birinin sesi gibi

Sesinizin yüksekliğiyle ilgili sorunlar görülebilir.

Parkinson hastalarında sessiz konuşma oldukça yaygındır. Parkinson hastaları genellikle daha sessiz konuştuklarının farkına varmazlar. Bazı durumlarda, bağırdığınızı düşünebilir ve ardından daha düşük sesle konuşabilirsiniz. Normal ses seviyesinde konuşup konuşmadığınızdan emin değilseniz, aile doktorunuzla veya bir uzmanla konuşmanızı öneririz. Sonrasında destek için bir dil ve konuşma terapistine yönlendirilebilirsiniz.

Konuşma yaparken yaşanan sorunlar: Konuşma ve sesinizdeki bu değişiklikler, arkadaşlarınızla konuşmak veya telefon görüşmesi yapmak gibi günlük aktiviteleri zorlaştırabilir.

Konuşurken şunları yapmakta zorlanabilirsiniz:

Konuşurken sıra alıp araya girmek

Hızlı değişen konuları takip etmek

Hızlı düşünmek

Konuyu değiştirmek

Net ve yüksek bir ses üretmek

Doğru kelimeleri veya heceleri vurgulamak

Konuşurken duyguları aktarmak

Uzun süre konuşmak

Ayrıca konuşmak için daha fazla çaba sarf etmeniz gerektiğini ve özgüvenle konuşmaya başlamanın daha zor olduğunu hissedebilirsiniz.

Yüz ifadeleri ve vücut dili ile ilgili sorunlar: Yüz ifadeleri, vücut dili ve duruş, başkalarının ne demek istediğimiz hakkında ekstra bilgi toplamasına yardımcı oldukları için iletişim şeklimizin önemli bir parçasıdır. Parkinson, yüz ifadeleri yapmanızı daha da zorlaştırabilir ve vücudunuzu nasıl hareket ettirdiğinizle ilgili problemleriniz olabilir, bu nedenle arkadaşlarınız, aileniz veya meslektaşlarınız vermeye çalıştığınız sinyalleri kaçırabilir. Ayrıca Parkinson hastalığınız nedeniyle daha sessiz bir sese sahipseniz, bu genel olarak iletişimi zorlaştırabilir, bu nedenle destek almanız önemlidir. Bir dil ve konuşma terapisti, günlük konuşmayı kolaylaştırmak için her türlü iletişim sorununda size yardımcı olabilir.

El yazısıyla ilgili sorunlar: Parkinson hastalarının el yazısıyla ilgili sorunları olabilir. Çok karmaşık bir yazı olabilir veya okunması zor olabilir. Bazı insanlar yazılarının normal şekilde başladığını ancak zamanla küçüldüğünü fark ederler. Bu mikrografi olarak bilinir. El yazısıyla ilgili sorunlara neden olabilecek pek çok şey vardır. Bunlar şunları içerir:

Titreme

Koordinasyon eksikliği

Kas sertliği

Küçük hareketleri kontrol etmede zorluk

Hareketlerinize yeterince güç koymada zorluk

Kaynakça:https://www.parkinsons.org.uk/information-and-support/speech-and-communication-problems